Z czym pić Martini

Martini – jak i z czym pić?


Martini.. znane słowo, wydaje nam się również, że znany alkohol. Jednak co to dokładnie jest Martini znajdziecie właśnie tu. Słyszy się również o różnych drinkach Martini, a nawet kieliszku o takiej nazwie. Oczywiście wszystko się ze sobą łączy, dlatego chętnie zdradzimy Wam te informacje. Zobaczcie sami!

Co to jest Martini? – Wermut

Często te dwie nazwy się mieszają ze sobą, a dlaczego tak jest? Dlatego, że na świecie jest marka alkoholi Martini, która w swojej ofercie posiada różnego rodzaju Wermuty. A Wermut to rodzaj wina aromatyzowanego ziołami, przyprawami korzennymi. Ten alkohol zalicza się do win deserowych, występuje w różnych odmianach w zależności od barwy – różowy lub biały.

Znaleźć można Wermuty o różnym smaku:

  • Wermut Rosso – czerwony, słodki, często delikatnie pikantny
  • Wermut Bianco – biały, delikatnie wytrawny, kwiatowy aromat
  • Wermut Extra Dry – biały, mocno wytrawny, aromatyczny

Sam alkohol powstał we Włoszech w 1786, kiedy to Antonio Benedetto Carpano, kupiec z Turynu dolał do wina spirytusu gronowego. Na początku tego trunku używano jako środka leczniczego, ze względu na dodatki ziół takich jak piołun ( stąd wzięła się również nazwa tego alkoholu – Wermut oznaczającego piołun ).

W Wermucie ważny jest proces produkcji. Czyli tak jak stworzył go wynalazca, do wina wlewany jest spirytus gronowy, czyli Brandy. W ten sposób zatrzymuje się proces fermentacji wina. Alkohol występuje w przedziale 12 a 20% mocy. W kolejnym etapie dodawane są przyprawy i zioła oraz karmelizowany cukier jeżeli jest to różowy Wermut. Kolejnym etapem jest usunięcie osadu z owoców i przypraw, pasteryzacja a następnie butelkowanie alkoholu. Wszystkie rodzaje Wermutu produkowane są na bazie białego wina, które później zmienia kolor na różowe – czerwone, dzięki zawartości dużej ilości przypraw i właśnie karmelizowanego cukru lub pozostaje białe.

Z czym pić Martini Rosso?

Martini podaje się jako aperitif, czyli napój alkoholowy podawany zazwyczaj na początku, przed posiłkiem dla zwiększenia apetytu. Martini Rosso to nie zawsze taki sam smak, w zależności od ilości dodawanych przypraw może on być bardziej aromatyczny, często delikatnie pikantny lub mniej. Jednak można mieć pewność, że różowa odmiana Wermutu zawsze będzie słodka. Nie każdemu pasuje smak tego alkoholu więc najlepiej na samym początku sprawdzić go w czystej postaci. Martini można delikatnie schłodzić lub dodać do kieliszka kostki lodu. Nie jest to jednak alkohol, który spożywany jest samodzielnie, ale najpopularniejsze drinki nie obyłyby się bez tej pozycji.

martini rosso

Sprawdź: Drinki z Ginem

Z czym pić Martini Bianco?

Ten rodzaj Wermutu powstał wiele lat później niż pozostałe rodzaje. Jest słodszy od Martini Extra Dry, jednak nie tak słodki jak Rosso. Jednak ten rodzaj Martini jest delikatniejsze niż ten ostatni rodzaj Martini. Warto mapiętać przy zakupie, że każdy wytrawny Wermut jest biały, jednak nie każdy biały Wermut jest wytrawny. I właśnie w tym przypadku mamy do czynienia z delikatnie ziołowym alkoholem.

Tak jak już zostało wspomniane, Wermut mieszamy z różnymi składnikami np. z Ginem, wódką i do tego dodatki. Rzadko kiedy jest to główny alkohol w drinku, jednak i takie mieszanki można spotkać.

Jest wiele propozycji, dla każdego właśnie z tym alkoholem. Często otrzymuje się ten trunek w prezencie i niewiele ludzi wie, jak pić Martini. Sprawdź wszystkie drinki i zobacz, który pasuje Ci najbardziej, może któryś stanie się Twoim ulubionym?

Musisz zobaczyć: DRINKI Z MARTINI

3.2/5 - (11 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *