Co to jest Brandy, rodzaje

Brandy – co to jest? Cena


Co to jest Brandy? Wielu ludzi mogłoby stwierdzić, że jest to odmiana Whisky. Jednak dla większych koneserów jest to wiadome, że to całkiem inne alkohole. Słyszymy o Brandy, widzimy w sklepach, jednak czy każdy wie, co to jest?

Czym się różni Brandy od Whisky?

Przede wszystkim Brandy to alkohol – wytrawna wódka – destylowany z owoców. Są to najczęściej winogrona, jednak można spotkać się również z Brandy destylowanej z jabłek albo wiśni. Brandy z jabłek to między innymi brandy o nazwie Calvados, za to z wiśni to Cherry Brandy. Nazwa tego alkoholu pochodzi z języka niderlandzkiego – brandewijn. Oznacza to „palone wino”. W średniowieczu taka destylacja wina miała za zadanie jego konserwację, jednak z czasem ludzie zrozumieli, że dzięki leżakowaniu alkoholu nabiera on walorów smakowych. Dokładnie po destylacji brandy ma oleistą konsystencję i cierpki smak, po tym procesie leżakuje w dębowych beczkach, do których dostaje się delikatnie powietrze.

Whisky jest to natomiast alkohol destylowany ze zbóż, między innymi jęczmień, żyto, pszenicę czy kukurydzę.

Sprawdź: Z czym pić whisky?

Koniak a Brandy – jakie są różnice?

Śliwowica - co to jest

Koniak jest również destylowanym alkoholem z białego wina. Mówi się, że im gorsze wino, tym lepszy koniak. Więc czym różni się od Brandy?
Otóż koniak produkowany jest z winogron dostępnych w odpowiednim regionie. Każdy koniak jest brandy, jednak nie każda brandy to koniak. Pomimo tego, że produkcja brandy kojarzy się z Francją, to pierwszy koniak powstał w Armenii. Aktualnie koniak produkowany jest wyłącznie we Francji. Obecnie jednak tylko koniaki wytwarzane w winnicach regionu Cognac mogą nosić nazwę koniak. Trunek ten zachował pierwotną recepturę, dlatego jego cena może być wyższa niż brandy, oraz jest mniej dostępny na sklepowych półkach.

Jakie są rodzaje Brandy? Cena.

Są różne rodzaje Brandy, nie wszystkie produkowane są we Francji, a nawet można spotkać z Włoch, Grecji, Hiszpanii, Austrii, Polski czy Niemiec. Brandy różni się smakiem, kolorem oraz sposobem wytwarzania. Alkohole, które są delikatnie brązowe, to te leżakujące w beczkach, jednak można spotkać się z czystymi Brandy, jak z takimi o gęściejszej konsystencji.
Z najbardziej znanych Brandy mamy włoską Grappę, grecką Metaxę, niemiecki Kirsch czy słowiańską Śliwowicę. Może nawet nie wiedziałeś, ale te alkohole zalicza się do Brandy.

Brandy Torres cena

Brandy znajdziemy w większości dyskontów, takich jak Lidl, Biedronka, Tesco, Carrefour czy inne.

Najpopularniejsze w Polsce marki to:

  • TORRES BRANDY – od 60 zł,
  • NAPOLEON – od 30 zł,
  • GRAPPA – od 40 zł,
  • STOCK – od 50 zł,
  • PLISKA – od 40 zł.

W sklepach alkoholowych można znaleźć wysokiej jakości Brandy, które kosztuje nawet kilkaset złotych. To wszystko zależy od czasu leżakowania, rodzaju owoców oraz miejsca pochodzenia i receptury.

5/5 - (1 vote)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *