Ogromna różnorodność szkła, jaka występuje na rynku może wprawić w zakłopotanie w czym i co podawać w konkretnym naczyniu. Rodzaje kieliszków służą do tego, by jak najbardziej wyeksponować podawane w nich napoje, ale także dopasować całość do uroczystości. W tym artykule podpowiemy w czym serwować różne rodzaje alkoholu, by móc zaopatrzyć swój barek w najbardziej potrzebne naczynia.
Spis treści:
Dlaczego rodzaje kieliszków są ważne?
Odpowiedni dobór szkła do konkretnego napoju ma wpływ nie tylko na odbiór estetyczny. Trzeba pamiętać, że zróżnicowanie tych produktów ma swoje uzasadnienie w praktyce. Każdy rodzaj szklanki czy kieliszka posiada własny kształt i cechy, które sprawiają, że do danego gatunku alkoholu najlepsze jest właśnie jedno, specyficzne naczynie. Wybierając naczynie i zwracając uwagę na takie szczegóły można pozytywnie się zaskoczyć i całkowicie na nowo poznać wcześniej znany już smak trunku.
Jakie wybrać szkło?
Sprawdźmy więc, jakie szklanki i kieliszki przypisane są konkretnym drinkom i trunkom. Poniżej przegląd najważniejszych rodzajów szkła.
Kieliszki do wina białego i czerwonego
Zależnie od rodzaju wina powinno wybierać się różne kieliszki o charakterystycznym kształcie, który wynika ze sposobu picia wina. Przyjmuje się, że wszystkie kieliszki do wina powinny być przezroczyste i wykonane z cienkiego szkła, jednak szkło do wina białego i czerwonego różni się kilkoma elementami.
Kieliszki do wina czerwonego powinny posiadać dużą czaszę, lekko zwężającą się ku górze. Taki kształt pozwala na uwolnienie się pełnego aromatu i smaku wina, dzięki zetknięciu się dużej powierzchni trunku z powietrzem.
W przypadku wina białego kieliszki są mniejsze, nóżka wyższa, a kształt bardziej strzelisty. Taka specyfika szkła ma za zadanie unosić aromat wina aż do nozdrzy – białe wino jest znacznie mniej aromatyczne, przez co delikatniejsze w smaku i mniej wyczuwalne.
Na sam koniec warto także wspomnieć, że kieliszków nigdy nie wypełniamy w pełni, a kosztując wina, kieliszek należy trzymać za nóżkę.
Oryginalne i designerskie szklanki do wina znajdziesz w sklepie Home & Passion.
Wina musujące i szampany
Strzelisty design, wąska czasza i wysoka nóżka – to musi być kieliszek do szampana. Kiedyś tego rodzaju trunki podawało się w pucharkach o niskich nóżkach i płytkiej czaszy, co sprawiało szybkie ulatnianie się bąbelków. Obecny kształt kieliszków na dłużej utrzymuje bąbelki, a długa nóżka pozwala na trzymanie szkła w dłoni, dzięki czemu nie ogrzewamy zawartości.
Szklanki do short-drinków
Drinki, które składają się wyłącznie z alkoholu lub stanowią znaczną jego część nazywamy short drinkami i tego typu drinki podajemy w niskich szklankach z krótką nóżką i rozszerzającą się czaszą o pojemności około 250 mililitrów. W tym przypadku mamy więc pełną dowolność kształtów oraz kolorów, jednak warto postawić na szkło, które będzie uniwersalne i sprawdzi się w większości przypadków jak np.szklanki do drinków marki La Rochere z kolekcji Lyonnais
Szklanki do long-drinków
Trunki z alkoholi rozcieńczanych, czyli tzw. long drinki podaje się w wysokich szklankach o pojemności powyżej 300 mililitrów. Wśród tego rodzaju szklanek wyróżnia się kolejne kategorie, w których podaje się drinki takie jak Cuba Libre, Pina Colada czy Mohito.
Szklanki do whisky
Tę szklankę z pewnością zna każdy. Niska, przeźroczysta szklanka o grubym dnie w kształcie walca lub prostopadłościanu o pojemności około 200-250 mililitrów. Materiał? Być może nie wszyscy wiedzą, jednak koneserzy trunku pić whisky będą nie ze szklanych, a z kryształowych szklanek. Otwarta czarka szklanki pozwala na ulatywanie się bukietu aromatów, a grube dno zabezpiecza whisky przed ogrzewaniem się. To, co warto też wiedzieć, to fakt, iż whisky podaje się w temperaturze pokojowej.
Podsumowując – różne kształty szkła do alkoholu mają swoje uzasadnienie. Umiejętność podawania trunków w odpowiednich do tego naczyniach z pewnością wymaga sporej wiedzy, jednak często dodaje nam to pewności siebie na różnych spotkaniach czy uroczystościach. Kształt kieliszków i szklanek ma wpływ na smak, aromat i temperaturę, dlatego warto w prawidłowy sposób serwować alkohol.