Likier Sambuca

Sambuca


Nie wiem jak dla Was, jednak mi się często to słowo obijało o uszy. Niestety dopóki nie poznałam tego alkoholu w ogóle nie miałam pojęcia co to jest. Dlatego właśnie teraz chciałabym trochę opowiedzieć o tym trunku. W tym wpisie dowiesz cię co to jest, z czym pije się Sambuce i jak pije się Sambuce. Podpowiem także w jakim sklepie, gdzie kupisz ten alkohol. To co, jesteś zainteresowany?

Co to jest Sambuca?

Sambuca to gotowy likier pochodzący z Włoch. Ma on smak owocowo-ziołowy z dużą nutą anyżu, dlatego nie dla każdego podniebienia jest on ciekawym rozwiązaniem. Sambuca jest dosyć mocnym likierem, gdyż procenty alkoholu sięgają pomiędzy 38 a 40%. Wytwarza się go na bazie kwiatów czarnego bzu. Do tego wywaru dodaje się koper włoski dla ziołowego posmaku, lukrecji dla słodyczy i ekstraktu z anyżu. Dodatkowo miesza się to jeszcze z owocowymi sokami dla wyrównania smaków. Sama nazwa pochodzi od tłumaczenia z włoskiego. Sambuco, oznacza czarny bez. Likier ten sprawdza się w wielu koktajlach i drinkach, jednak są też inne, ciekawe sposoby podawania tego alkoholu.

Rodzaje likieru Sambuca

Mimo tego, że likier robi się z tych samych składników za każdym razem, są różne rodzaje, z różnymi dodatkami.

 • Biała Sambuca – jest to likier z kwiatów czarnego bzu, mocno anyżowy, bez dodatków soków owocowych.
 • Czarna Sambuca – najbardziej wyrafinowana i pełna smaku. Do wywaru z czarnego bzu i anyżu dodawana jest lukrecja oraz inne mocne przyprawy.
 • Czerwona Sambuca – ostatni rodzaj tego alkoholu, w którym można wyczuć nutę soków owocowych i często również warzyw.

Może Cię zainteresować: Blue Curacao – gdzie kupić?

Jak pić likier Sambuca? Jak podaje się Sambuce?

Pomimo tego, że jest to likier, który można dodawać do różnych drinków, Sambuca jest specyficznym alkoholem, który ma swój oryginalny sposób podawania. Jest to bardzo ciekawe widowisko, a dodatkowo eksplozja doświadczeń smakowych.

Jak pić likier Sambuca

Zobacz także: Drinki z likierem

Con la mosca – jest to najbardziej znany sposób podawania Sambucy. Jest on bardzo prosty, a dostarcza ciekawej rozrywki i przyjemnych smaków. Do szklanki typu old fashioned, czyli niskiej z grubym dnem, wlewamy likier. Do niego należy wrzucić nieparzystą liczbę ziaren kawy (niestety nie mamy informacji, dlaczego akurat nieparzystą). Taką mieszankę podpalamy. Gdy alkohol się wypali, zdmuchujemy pozostały płomień, wypijamy mieszankę a ziarna kawy żujemy.

Podobnym sposobem picia likeru Sambuca jest wsypanie do koniakówki łyżeczki brązowego cukru, następnie wlewamy likier i również podpalamy całość. W tym sposobnie, przykrywamy drugim kieliszkiem. Gdy ogień się już wypali słomką wypijamy alkohol, następnie szybkim ruchem wciągamy również przez słomkę opary z drugiego kieliszka. Z tym sposobem picia likieru należy uważać, aby nie zachłysnąć się ani oparami ani alkoholem.

Sambuca drink. Z czym pić anyżowy likier Sambuca?

Jako, że jest to włoski wynalazek, tak samo najwięcej kombinacji z Sambucą wymyślili Włosi. Tu znajdziesz najbardziej znane kombinacje, które bez problemu możesz zrobić w domu.

Biscuit in the glass – Sambuca drink

 • Sambuca – 50 ml,
 • pokruszone biszkopty,
 • chłodna herbata do wypełnienia.

Do wysokiej szklani wlewamy likier, wsypujemy pokruszone słodkie biszkopty i dopełniamy chłodną herbatą.

Cafe Romano drink

 • Sambuca biała – 30 ml,
 • likier kawowy – 30 ml,
 • śmietanka 30% – 30 ml,
 • kostki lodu.
sambuca z bitą śmietaną

Wszystkie składniki należy wymieszać w shakerze. Podajemy w niskiej szklance.

Cherry Blossom drink

 • Sambuca biała – 30 ml,
 • Grenadyna – 15 ml,
 • mleko do wypełnienia.

Do wysokiej szklanki wlej likier, wypełnij mlekiem i dolej Grenadynę. Możesz udekorować wiśniami.

Molotov cocktail – Sambuca drink

 • wódka cytrynowa – 40 ml,
 • Sambuca czarna – 10 ml,
 • likier fiołkowy – 10 ml,
 • sok z cytryny – 10 ml,
 • pokruszony lód.

Naczynie, w którym będzie podawany drink należy schłodzić w zamrażalce. Do shakera wsypać lód, dodać pozostałe składniki i energicznie wymieszać. Przelać zawartość przez sitko do szklanki.

Likier ten można pić w formie klasycznej np z Colą lub sokiem pomarańczowym świeżo wyciśniętym wraz z miąższem. Ciekawym połączeniem jest również dodatek słodkiej, cytrynowej lemoniady.

Gdzie można kupić likier Sambuca? Cena likieru.

Sambuca jest likierem nie dla każdego, dlatego również nie znajdziemy jej w każdym sklepie czy dyskoncie. Niestety Ci, którzy pragną posmakować tego trunku pozostaje poszukanie go w świecie internetu. Oczywiście są sklepy z alkoholem online, w których bez problemu znajdzie się różne rodzaje tego alkoholu.
Jeżeli jednak nie mamy pewności do zakupów przez internet alkoholu to warto rozejrzeć się po półkach w dużych sklepach. Najlepiej jeżeli udamy się do sklepów takich jak Auchan, Selgros czy Carrefour. Jeżeli są to sklepy wielkopowierzchniowe, to ich strefy z alkoholem wypełnione są po brzegi różnościami dlatego tam warto poszukać.

Jeżeli chodzi o ceny tego likieru to jak z każdym alkoholem, Sambuca produkowana jest przez różne firmy. A co za tym idzie? Każda butelka posiada różne walory smakowa jak również cenę. Najbardziej znaną marką Sambucy jest Molinari. Ceny rozpoczynają się od około 60 zł za 0,5 litra alkoholu. Ceny sięgają nawet do kilkuset złotych, wszystko zależy od rodzaju likieru oraz firmy i dystrybucji.

3.7/5 - (6 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *