Z czym pić prosecco

Prosecco – z czym pić?


Prosecco to alkohol, który ostatnio bardzo często pojawia się na salonach. Czym więc jest ten alkohol? Czy to jest klasyczny szampan, a może coś innego? Nie każdy lubi ten rodzaj alkoholu, a inni znów zachwycają się smakiem i bąbelkami. Zobacz co to jest Prosecco i z czym się go pije, aby smakował każdemu.

Z czym najlepiej pić prosecco?

Zacznijmy od tego, czym tak na prawdę jest Prosecco. Jest to wino musujące pochodzące z regionów Włoch należących do apelacji. Produkowane jest w odpowiedni sposób, który definiowany jest przez normy. Na butelkach oryginalnego Prosecco znajdziemy ukryte informacje skąd pochodzi dane wino: Denominazione di origine controllata (DOC) oraz Denominazione di origine controllata e garantita (DOCG). Miejsce pochodzenia jest utajnione, tak, jak sposób jego produkowania. Prosecco pochodzi z destylacji białych winogron o nazwie glera. Do 2010 roku szczepy tych winogron nazywane były po prostu prosecco. Aby wino było przyrządzone prawidłowo w jego składzie musi być min 70% właśnie tych winogron.

Produkcja prosecco we Włoszech

Rozróżnia się Prosecco mocno lub lekko musujące. Tak jak wino, ma ono różne smaki: wytrawne, pół słodkie i słodkie. Prosecco jest bardzo znane we Włoszech, podawane jest jako aperitif przed posiłkami do pobudzenia apetytu. Prosecco podawane jest mocno schłodzone ze świeżymi owocami lub ziołami. Jest ono wyraziste w smaku, często kwaśne. Podaje się młode wino, ze świeżych, szybko dojrzewających winogron.

Prosecco a szampan – czym się różni?

I oto bardzo ważne pytanie: jaka jest różnica pomiędzy szampanem a prosecco?

Przede wszystkim zacznijmy od tego, że nie nie każde wino musujące jest szampanem, a także nie każde jest prosecco. Te dwa alkohole różnią się krajem pochodzenia. Prosecco pochodzi z Włoch, a dokładnie z dwóch regionów tego państwa, za to szampan pochodzi z Francji – z Szampanii oraz kilku regionów, gdzie ustalona jest możliwość produkcji szampana. Prawdziwy szampan wytwarzany jest z odpowiednich rodzajów winogron a także jego cena zaczyna się powyżej 100 zł. Wszystkie trunki, które pijemy jako szampana są to wina musujące. Często prawdziwy szampan nam nie smakuje, gdyż musi jest cierpki i kwaśny, co odróżnia go od tańszego alkoholu.

Prosecco jest również wytwarzane z odpowiedniego rodzaju winogron, a jego oryginalność możemy sprawdzić czytając na etykiecie miejsce pochodzenia oraz rodzaj wykorzystanych winogron do produkcji.

Sprawdź: Kieliszki do wina – w czym pić prosecco?

Drinki z Prosecco

Proste drinki z prosecco

Jak już wspominaliśmy wyżej, spokojnie można sączyć prosecco bez dodatków. Jest to również świetny składnik do różnych drinków. Jednym z prostych drinków z tym alkoholem jest połączenie: prosecco z sokiem pomarańczowym. Jest to drink o nazwie Mimosa. Jeżeli jednak połączymy Prosecco z sokiem brzoskwiniowym lub ze zmiksowanymi brzoskwiniami wyjdzie nam słodka kompozycja Bellini. Kolejnym znanym połączeniem tego alkoholu jest Prosecco z sokiem żurawinowym – Poinsettia, a ze zmiksowanymi truskawkami to Rossini.

Przejdźmy teraz do najpopularniejszego drinka w ostatnich czasach, którego nie sposób nie zauważyć w barach i restauracjach. A dokładnie mówimy o Aperol Spiritz. Ten pomarańczowy drink świeci się z daleka w dużym, okrągłym kieliszku.

Aperol Spiritz przepis na drink

Składniki:

  • Prosecco – 120 ml,
  • Aperol – 100 ml,
  • woda gazowana – do wypełnienia,
  • lód,
  • kawałki pomarańczy.

Sposób przygotowania:

Do dużego kieliszka koktajlowego wrzucamy kostki lodu, następnie wlewamy Prosecco i Aperol i dopełnimy wodą gazowaną według naszego uznania. Do środka wrzucamy również kawałki pomarańczy dla wzmocnienia smaku.

Drink z Prosecco i wódką

Składniki:

  • Prosecco – 200 ml,
  • Wódka – 30 ml,
  • świeży sok z grejpfruta – 120 ml,
  • lód.

Sposób przygotowania:

Brzeg szklanki lub kieliszka zamocz delikatnie w soku z cytryny a następnie w cukrze. Jeżeli nie masz cytryny, możesz wykorzystać sok z grejpfruta. Następnie do naczynia wrzucamy pokruszony lód, wlewamy prosecco, wódkę i na koniec sok.

Drinki z prosecco są bardzo łatwe do przygotowania, zawsze można zmienić jeden składnik, a koktajl i tak będzie smakował wybornie. Można połączyć prosecco z ginem, Martini czy nawet Whisky.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *