wykorzystanie akcesoriów barmańskich

Akcesoria barmańskie – świetny prezent dla fanów robienia drinków


Akcesoria barmańskie są idealnym prezentem dla każdego, kto rozpoczyna swoją przygodę z przyrządzaniem drinków w domowym zaciszu. Umiejętność mieszania trunków z całą pewnością okaże się przydatna podczas imprez w gronie rodziny lub przyjaciół. Profesjonalny sprzęt barmański pomoże przygotować wyśmienite koktajle, równie efektowne i pyszne, jak te sprzedawane w klubach. Dowiedz się, jakie są najważniejsze akcesoria barmańskie oraz jak z nich korzystać.

Jak skomponować akcesoria barmańskie na podstawowy zestaw prezentowy?

Prezent w postaci zestawu akcesoriów barmańskich możemy podarować komuś lub sobie. Warto zorientować się jak wyposażyć nasz domowy barek, jakie narzędzia będą przydatne w miksowaniu koktajli. Do podstawowych akcesoriów barmańskich należą:

 • shaker,
 • łyżki barmańskie,
 • sitka barmańskie,
 • jigger (miarka barmańska),
 • muddlery.

Oprócz wymienionych powyżej narzędzi istnieje jeszcze szereg innych przydatnych gadżetów, bez których jednak będziemy w stanie przygotować wiele podstawowych drinków. W miarę rozwijania swojej pasji można zaopatrzyć się także w szczypce do lodów, dozowniki, wyciskarki do cytrusów, zester do ścierania skórek z cytryny lub pomarańczy, mieszadełka, szklanki itp.

Zastosowanie podstawowych akcesoriów barmańskich

Przed zakupem konkretnych akcesoriów barmańskich, warto poznać sposób ich używania. Niektóre z nich wyglądają bardzo specyficznie i początkujący barman, może mieć problem z ich stosowaniem. Poznajmy najważniejsze rodzaje i przeznaczenie podstawowych narzędzi barmańskich:

Shakery

Dobry shaker to must have każdego barmana. Energiczne potrząsanie tym przyrządem pozwala na dokładne wymieszanie składników drinka oraz jego schłodzenie przed rozlaniem do szklanek lub kieliszków. Wybór shakera nie jest tak oczywisty, jakby się mogło z pozoru wydawać. Istnieje kilka rodzajów tego akcesorium:

 • shaker bostoński.
 • shaker trzyczęściowy (Coobler Shaker),
 • shaker francuski,
 • shaker Tin Tin.

Dla początkujących barmanów poleca się shaker bostoński, trzyczęściowy lub francuski. Są one najczęściej wybieranym sprzętem także przez ekspertów. Zaletą Coobler Shakera jest wbudowane sitko, które umożliwia przecedzenie koktajlu bez używania dodatkowego akcesorium. Z kolei shaker Tin Tin wymaga nieco więcej zręczności, dlatego przeznaczony jest dla bardziej doświadczonych amatorów mieszania trunków.

Łyżki barmańskie

Koktajl można wymieszać w kieliszku lub szklance jakąkolwiek łyżką lub mieszadełkiem. Warto jednak posiadać łyżkę barową (barmańską), której spiralna budowa umożliwia skomponowanie warstwowego drinka. Możemy ją także wykorzystać do odmierzania niewielkich porcji składników (łyżki mogą mieć pojemność 2,5 ml lub 5 ml). Wśród najpopularniejszych rodzajów łyżek barmańskich znajdują się:

 • europejska łyżka barmańska – zakończona płaskim krążkiem, którym możemy rozgnieść liście mięt lub kostki cukru,
 • amerykańska łyżka barmańska – wygodna w użytkowaniu, zakończona gumową nakładką chroniącą dłoń,
 • japońska łyżka barmańska – charakteryzuje się wyjątkowym designem (końcówka w kształcie łezki lub widelczykiem).

Łyżki barowe są wykonane z wysokiej jakości stali nierdzewnej, dlatego nie ulegają uszkodzeniu pod wpływem soków owocowych. Każdy z przedstawionych rodzajów jest odpowiedni dla początkujących i posiada swoje wyjątkowe zalety.

Sitka barmańskie

Koktajle przyrządzane ze świeżych owoców, z dużą ilością lodu, muszą być przecedzone przed nalaniem ich do szklanki. Wśród najpopularniejszych sitek barmańskich wyróżniamy:

 • sito stożkowe,
 • julep – zazwyczaj używane jako gadżet pomocniczy podczas odcedzania składników,
 • Hawthorne (z charakterystyczną sprężyną, dzięki której dopasowuje się do shakera lub szklanicy).

Jeżeli shaker nie posiada wbudowanego sitka, to koniecznie musimy kupić ten gadżet. Drinki z kawałkami rozgniecionych owoców wyglądają nieestetycznie i mogą popsuć końcowy efekt pracy barmana.

Miarka barmańska (jigger)

Każdy barman powinien ściśle trzymać się receptury, aby przyrządzić idealny koktajl. Do odmierzania składników służą miarki barmańskie, które wyglądają jak dwustronne kieliszki, w których jedna czasza jest dwukrotnie większa od drugiej. Wyróżniamy różne pojemności jiggerów – największą popularnością cieszą się te mieszczące w sobie 20 – 40 ml lub 25 – 50 ml płynu.

Muddler

Jest to narzędzie potrzebne do ugniatania owoców oraz ziół, które znajdują się już w drinku. Miażdżone w ten sposób świeże dodatki do drinków są często niezbędnym elementem wielu przepisów na koktajle. Czasem jednak pojawia się w recepturze świeżo wyciskany sok, dlatego warto mieć również wyciskarkę do cytrusów. Najlepiej kupić muddlery ze stali szlachetnej lub drewniane z metolową końcówką. Są one wykonane z wytrzymałych materiałów, które nie zachodzą w reakcję z przygotowywanymi napojami. Wybór konkretnego modelu jest sprawą gustu. 

Wysoka jakość akcesoriów barmańskich

Wszelkie narzędzia i gadżety barmańskie są inwestycją na długie lata. Jeśli zdecydujemy się kupić wysokiej klasy akcesoria barmańskie ze stali nierdzewnej, to możemy być pewni, że nie będą korodować, ani nie złamią się pod wpływem nacisku. Nie wchodzą one także w reakcje z kwasem owocowym oraz są odporne na niskie i wysokie temperatury. 

Akcesoria barmańskie mogą mieć różnorodne kształty i kolory, co dodatkowo uatrakcyjnia mieszanie koktajli. Niezależnie od rodzaju shakera, łyżki barowej, jiggera oraz muddlera, które wybierzemy, warto postawić na wysoką jakość i ciekawy design tych akcesoriów.

5/5 - (1 vote)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *