kieliszki do wina

Kieliszki do wina – w czym pić prosecco?


Ostatnimi czasy eleganckie musujące wino stało się nieodłącznym elementem imprez i rautów. Nic dziwnego – jest lekkie, orzeźwiające, a bąbelki idealnie współgrają ze smakiem wielu dań, zwłaszcza kuchni włoskiej. Do picia prosecco potrzebujemy odpowiednich kieliszków. Takich, które podkreślą wspaniały aromat słodkiej gruszki, cytryny, delikatnych kwiatów, a zarazem pozwolą wygodnie popijać trunek np. podczas imprez w ogrodzie. Zobacz, jakie szkło jest odpowiednie do serwowania tego typu napoju.

Dlaczego wybór odpowiednich kieliszków jest ważny?

Kwestia serwowania alkoholi w odpowiednim szkle jest nie tylko uzależniona od niezrozumiałych dla nas zasad savoir vivre. Wybór tego, a nie innego kieliszka do prosecco wynika nie tyle z kaprysu, co konieczności. Okazuje się, że serwując napój w kieliszkach do szampana, udaje się jak najdłużej utrzymać go w niskiej temperaturze. Nie ogrzewamy alkoholu dłonią, bo trzymamy jedynie za jego podstawę i to ma znaczenie także dla komfortu picia. Wreszcie, mając na uwadze niezwykle ładny kolor prosecco, który jeszcze podkreślamy dodatkami, np. kawałkami owoców czy listkami mięty, możemy czerpać przyjemność zarówno z sączenia, jak i podziwiania trunku.

kieliszki

Tutaj niezalecane jest korzystanie z kieliszków z szeroką, niską czaszą. Dlaczego? Bo wino z bąbelkami ma na tyle subtelny aromat, że w takim szkle byłoby niemal niewyczuwalne. W dodatku większa powierzchnia styku napoju z powietrzem oznacza szybsze ogrzewanie. A prosecco najlepiej smakuje schłodzone.

Kieliszki transparentne czy kolorowe?

Najbardziej klasycznym sposobem serwowania wina, w tym prosecco jest korzystanie z kieliszków transparentnych. Przezroczyste ścianki, jak już wspomnieliśmy, pozwalają czerpać radość nie tylko z zapachu i smaku alkoholu, ale też podziwiania jego koloru i unoszących się leniwie bąbelków.

Wybór szklanych kieliszków u producentów jest bardzo duży, stąd też popularność tych produktów. Na pewno taki zakup okaże się ponadczasowy, również z uwagi na wysoką jakość wykonania. Weźmy za przykład powyższe kieliszki marki Krosno, które wyglądają niemal tak, jakby były wykonane ręcznie. Tu akurat widzimy nietypowy kształt czarek i odmienione denko. Choć producenci trzymają się odgórnych zasad dotyczących konstrukcji kieliszków do prosecco, pozwalają sobie także na nieco szaleństwa w detalach.

Takie kieliszki umożliwiają bąbelkom swobodne unoszenie się od dołu do góry, zatem wino na dłużej zachowuje swój musujący smak i nie traci gazu. Można to podziwiać przez przejrzyste szkło Crystalline, które jest transparentne, lecz wytrzymałe, niepodatne na rysowanie, matowienie oraz inne uszkodzenia mechaniczne. Na pewno warto wybierać takie kieliszki do wina musującego, które bezpiecznie można myć w zmywarce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *