muddler zastosowanie

Muddler – co to jest, cena, zastosowanie, rodzaje


Chodząc po barach, lokalach widzimy jak barmani używają ciekawych urządzeń do wykonywania drinków. Im więcej takich urządzeń, tym bardziej wygląda to profesjonalnie. Przygotowując drinki w domu, dla swoich znajomych, dla rodziny, też warto zaopatrzyć się w fajne gadżety barmańskie. Między innymi takim niezbędnym elementem do przygotowania drinków w domu jest muddler.

Muddler – co to jest?

Muddler to wyciskacz do owoców. Najczęściej używa się go przy cytrusach – limonce, cytrynie. Oczywiście tym narzędziem można rozgniatać inne owoce i zioła, które aromatyzują naszego drinka. Muddlera można również używać przy tworzeniu koktajlów i drinków bezalkoholowych.

Może Cię zainteresować: Drinki bezalkoholowe – przepisy

Muddler inaczej nazywany jest moździerzem barmańskim lub rozdrabniaczem i jest on jednym z podstawowych narzędzi na barze. Muddler wygląda jak podłużny trzonek zakończony końcówką do zgniatania, a jego użycie jest bardzo łatwe, nawet przy wysokich szklankach.

moździerz barmański

Moździerz barmański, muddler – zastosowanie

Tak jak wspominaliśmy powyżej, muddler służy do rozgniatania owoców i ziół, chociaż może być też pomocnikiem w domowej kuchni do zgniatania warzywek na sos. A wracając do drinków..
Moździerza używamy do robienia drinków takich jak:
mojito, old fashioned, czy caipirinha.
Do szklanki wkładamy limonkę, miętę czy cytrynę i inne owoce, następnie wkładamy muddler do szklanki – do samego dna. Energicznymi ruchami przyciskamy owoce i zioła do dna naczynia, dzięki temu wydobywa się z nich sok, esencja i aromat. Dzięki temu urządzeniu nie musimy używać dłoni do wyciskania np cytryny, a wszystko rozdrabniamy bezpośrednio w szklance z drinkiem.

drewniany muddler

Rodzaje muddlerów

Przyglądając się temu urządzeniu, możemy nie zauważyć różnicy jakie występują pomiędzy różnymi rodzajami. Jednak bardziej doświadczony barman będzie wiedział, którego muddlera potrzebuje do przygotowania odpowiedniego drinka. Dlatego też chcemy przedstawić rodzaje muddlerów, aby każdy z Was mógł zastanowić się i wybrać idealny dla siebie.

W samym zastosowaniu tego urządzenia, nie ma różnicy pomiędzy poszczególnymi rodzajami. W sklepach możemy znaleźć muddler drewniany, z tworzywa sztucznego oraz ze stali nierdzewnej. Każdy będzie robił to samo, jednak model ze stali nierdzewnej jest najłatwiejszy w utrzymaniu czystości. Drewniany może w czasie stać się nieestetyczny, kiedy do drewna dostaje się woda – czarnieje. Jednak jest to najtańsza opcja i do kupienia w każdym sklepie gospodarstwa domowego. Muddler z tworzywa sztucznego jest również ciekawym rozwiązaniem.

4.5/5 - (2 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *