uzależnienie od alkoholu

Leczenie uzależnień – kiedy warto zwrócić się o pomoc?


Celem terapii uzależnień jest poradzenie sobie z nałogiem, z którym zmaga się osoba uzależniona. Nie istnieją ścisłe ramy określające, jakie dokładnie istnieją typu uzależnień, bowiem kategoria ta stale się rozrasta. Leczenie uzależnień oparte jest zazwyczaj na psychoterapii i ewentualnym wdrożeniu farmakoterapii. Nie jest łatwe wyjście z nałogu, jednak jego pokonanie pozwala na zwiększenie jakości życia.

drink w klubie

Jak poradzić sobie z nałogiem?

Uzależnienie wciąż błędnie postrzegane jest wyłącznie jako alkoholizm. Oczywiście jest to najczęściej pojawiający się nałóg, jednak spotkać się możemy z wieloma innymi zachowaniami, które są równie niebezpieczne dla naszego zdrowia i życia. Leczenie uzależnień Kraków obejmuje kilka kroków, które powinny być sumiennie wykonane. Niestety wiele osób zmagających się z nałogiem, wciąż nie widzi w swoim zachowaniu problemu. Bliscy, którzy na co dzień przebywają z osobą uzależnioną, są współuzależnieni i odczuwają ogromny dyskomfort.

Uzależnienie może pojawić się w każdym wieku, niezależnie od płci. Statystycznie częściej spotkać się możemy z niepokojącym zachowaniem u mężczyzn, jednak kobiety w równym stopniu są na nie narażone. Współczesny świat, ciągły bieg oraz nieustanny stres powodują, że nie zawsze jesteśmy w stanie poradzić sobie z własnymi odczuciami. Ucieczka w nałóg wydaje się wówczas bardzo dobrym rozwiązaniem. Jednak z czasem potrafi on całkowicie zrujnować nam życie, szczególnie gdy nie jesteśmy w stanie nad nim zapanować.

Pomoc psychoterapeuty

Dobrym rozwiązaniem jest zwrócenie się o pomoc do psychoterapeuty. Problem z uzależnieniem bardzo często zakorzeniony jest w nas samych, dlatego poradzenie sobie z nałogiem w pojedynkę może być niemożliwe. Psychoterapeuta Kraków jest w stanie dotrzeć do źródła trudności, które bezpośrednio wpływają na jakość naszego życia. Pomaga on zazwyczaj nie tylko osobom zmagającym się z uzależnieniem, ale również z wypaleniem zawodowym czy przeciążeniem psychicznym. Jego celem jest pomoc osobie chorej w lepszym poznaniu siebie, swoich problemów oraz zmianie zachowań i postaw.

Terapia dla rodzin Kraków skierowana jest do rodzin zmagających się z problemami wieku dojrzewania. U osoby nastoletniej w owym czasie kształtuje się charakter i osobowość. Niestety niejednokrotnie wiąże się to z gwałtownymi reakcjami somatycznymi oraz emocjonalnymi. Warto wówczas zwrócić się o pomoc do specjalisty, bowiem posiada on specjalistyczną wiedzę odnośnie pomocy osobom w wieku dojrzewania.

5/5 - (1 vote)

2 odpowiedzi do “Leczenie uzależnień – kiedy warto zwrócić się o pomoc?”

  1. wetalk

    Dobrze, że taki temat został poruszony na stronie o tej tematyce. Niektórym się wydaje, że lampka wina, piwo czy drink po pracy prawie każdego dnia to nie jest uzależnienie, bo przecież mało. Warto obserwować czy potrafi się robić dłuższe przerwy od alkoholu i nie czuje się dyskomfortu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *