Z czym pić absynt

Jak pić Absynt? – zasady


Wydaje nam się, że Absynt jest alkoholem, którego nazwa pojawiła się chociaż raz w naszym życiu, jednak nie każdy wie, co to za alkohol, skąd pochodzi. Ten alkohol posiada różne opinie, niektórzy uważają, że wywołuje halucynacje, a czy to prawda? Sprawdź sam!

Absynt – co to jest? Z czego produkuje się ten alkohol?

Absynt jest zaliczany do kolorowych wódek produkowanych z ekstraktu z kwiatów i liści piołunu, anyżu oraz kopru włoskiego. Niekiedy dodawane są również inne zioła do alkoholu, jednak już w mniejszych ilościach. Ten alkohol nazywany Zieloną Wróżką, ze względu na swój kolor, który wytwarza się naturalnie, bez używania sztucznych barwników. Dodatkowo jak wiemy, wokół tego alkoholu krążą historie o działaniu halucynogennym. Jak wiadomo, jest to możliwe działanie, które powoduje zawarty w alkoholu tujon. Jest to substancja psychoaktywna, która zawarta jest w piołunie. Jednak mit o „zielonej wróżce” nie jest prawdziwy, ponieważ ilość substancji psychoaktywnej w alkoholu jest nikła. Halucynacje, które występują przy wypiciu tego trunku mogą pojawiać się od nadużycia go. Absynt jest napojem o dużej zawartości alkoholu.

Sprawdź: Drożdże gorzelnicze w produkcji domowego alkoholu 

Czy picie Absyntu jest legalne?

Tak jak zostało wspomniane wyżej, wszystko kręci się wokół substancji halucynogennej – tujon. W dzisiejszych czasach w Absyncie nie występują duże ilości tej substancji. Absynt, nawet ten nazywany „Zieloną Wróżką” jest legalny w spożywaniu.
Nie wiadomo do końca jaka jest pełna historia tego alkoholu, jednak zioła – piołun- oraz destylat z niego był wykorzystywany już w starożytności.

Pierwsze destylacje z piołunu z dodatkiem anyżu i kopru włoskiego sięgają końca VIII wieku, chociaż jest możliwe, że nastąpiło to wcześniej. Na początku używano tego trunku jako lekarstwa. Używano wtedy duże dawki tujona.
W roku 1797 roku powstała pierwsza destylarnia absyntu na świecie w Couvet Dubied Père et Fils. Założył ją francuski major Daniel-Henri Dubied wraz ze swoim synem Marcelinem i szwagrem Henrym-Louisem Pernodem.

drinki z absyntem

Jak pić Absynt?

Jak już wiemy z czego powstaje ten alkohol, można domyślić się również jak smakuje. Jest to smak dla koneserów ziół i anyżu, dlatego jest kilka ciekawych propozycji do konsumpcji Absyntu. Poniżej znajdziesz te bardziej i mniej popularne.

Absynt z cukrem ( Rytuał ognia)

Jest to jeden z najbardziej popularnych sposobów picia Absyntu. Do szklanki lub dużego kieliszka wlewa się trochę Absyntu, a na łyżeczkę kładzie się kostkę cukru lub nabieramy zwykłego cukru. Łyżeczkę z cukrem polewamy również Absyntem i podpalamy, aż z cukru zrobi się syrop. Gdy ogień zgaśnie, dodajemy syrop z cukru do alkoholu i dolewamy trochę zimnej wody. Taki koktajl jest gotowy do picia.

Rytuał wody

Kolejnym podobnym sposobem podawania Absyntu jest rytuał wody, który jest podobny do tego pierwszego jednak przez łyżeczkę z cukrem przelewamy wodę. Stosuje się do tego specjalną łyżeczkę z dziurkami. Woda wpływa wraz z cukrem do alkoholu, kiedy na łyżeczce jest już go mało, mieszamy drinka i delektujemy się ziołowo- anyżowym smakiem.

Absynt jest częstym dodatkiem różnych drinków kolorowych, jednak w niewielkich ilościach, ze względu na swój niezbyt delikatny smak anyżu i ziół. Jest to fajny dodatek do bardzo słodkich drinków, które warto delikatnie stonować przez gorzkawy posmak. Niestety nie każdy będzie mógł pić ten alkohol, jest to wymagający smak. Dla tych, którzy chcą napić się dobrego drinka, jednak niekoniecznie z tym alkoholem polecamy drinki z wódką i ewentualnie dodatkiem ziołowego syropu.

4/5 - (3 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *