W jakich kieliszkach najlepiej serwować drinki

W jakich kieliszkach najlepiej serwować drinki?


Każdy profesjonalny barman serwujący niezliczone ilości drinków w modnym klubie, z pewnością zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest posiadanie odpowiedniego szkła. Jeśli jesteś amatorem hobbystycznie oddającym się barmańskiej pasji po to, by zaskoczyć przyjaciół wyjątkowym przyjęciem pełnym niezapomnianych smaków i wyszukanych drinków, również powinieneś zadbać o odpowiednie kieliszki koktajlowe. Chcesz poczuć się prawdziwym barmanem, a na swoich gościach zrobić piorunujące wrażenie? Zastanawiasz się, w jakich kieliszkach najlepiej serwować autorskie drinki? W poniższym artykule odpowiadamy na te i inne pytania! Sprawdź.

Kieliszki koktajlowe – dlaczego ich wybór jest tak ważny?

Będąc w restauracji, klubie czy barze, być może zwróciłeś kiedyś uwagę na szeroki wybór szkła, jaki mają do dyspozycji tamtejsi barmani. Znajdujące się tam naczynia zwykle mają ciekawy design i różnią się między sobą nie tylko pojemnością, ale niejednokrotnie również kształtem. Poszczególne drinki, które można znaleźć w ofercie lokalu, często serwowane są w konkretnych rodzajach kieliszków.

Mimo że to może nieco dziwić osoby niezaznajomione z tajnikami pracy barmana, wybór odpowiedniego szkła stanowi bardzo istotną kwestię. Chcąc perfekcyjnie przygotować pyszny w smaku drink, musisz zadbać przede wszystkim o jego jakość. Pomoże w tym poprawnie dobrana wielkość i kształt naczynia, dzięki którym otrzymasz:

  • pożądany aromat,
  • doskonały smak,
  • odpowiednią temperaturę trunku.

Naczynie, w którym serwowany jest drink, okazuje się ważne również ze względów wizualnych. Estetycznie podany napój w efektownym, designerskim kieliszku koktajlowym z pewnością zrobi większe wrażenie na gościach i będzie dowodem Twojego troskliwego przygotowania.

Najpopularniejsze rodzaje szkła barmańskiego

Kieliszki koktajlowe

Kolorowe koktajle to dla Ciebie i Twoich przyjaciół gwóźdź każdej, letniej imprezy? Pina colada czy margarita? A może popularne martini? Bez względu na preferencje Twoich gości i ich upodobania do konkretnych smaków, warto każdorazowo zadbać o efektowne podanie przygotowanych drinków. Trunki typu straight-up zwykle serwuje się właśnie w kieliszkach koktajlowych. Są to naczynia o cienkiej nóżce, która ma zadane zapobiegać ogrzewaniu napoju w trakcie trzymania szkła. Dodatkowo tego rodzaju kieliszki sprawiają, że drink prezentuje się zjawiskowo i kusi połączeniem intensywnych barw.

Kieliszki do szampana

Odpowiednie kieliszki do szampana i win musujących to nie tylko kwestia sauvair-vivre. Prawidłowo dobrane naczynie wpływa również na postrzeganie nut smakowych i aromatu, które są szczególnie ważne dla koneserów tego rodzaju trunków. Szampana powinno podawać się w specjalnych kieliszkach o wysokich nóżkach i smukłej budowie, która pozwala na dłuższe cieszenie się bąbelkami. W szerokim naczyniu szampan wygazowałby się bowiem znacznie szybciej. Zalecana pojemność kieliszków na szampana to z kolei od 150 ml do 240 ml.

Kieliszki do ginu i tonicu

To popularny trunek, który powinien być serwowany w dużym, wygodnym kieliszku na nóżce lub w wysokich szklankach. Zaleca się wybierać naczynia o pojemności ok. 700 ml, ponieważ drink ten podawany jest zwykle z dużą ilością lodu. Duży kieliszek sprawi, że z łatwością pomieścisz wszystkie składniki, zachowując pożądane walory wizualne starannie przygotowanej kompozycji.

Znając podstawowe zasady dotyczące wyboru szkła barmańskiego, bez wątpienia zrobisz duże wrażenia na swoich gościach i zaskoczysz ich starannością podania autorskich drinków. Kieliszki koktajlowe to dodatek, który powinna mieć w swojej kolekcji każda osoba lubiąca organizować niezapomniane przyjęcia – z pysznymi drinkami w roli głównej!

5/5 - (1 vote)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *