Jak zrobić dobrą nalewkę w domu

Jak zrobić dobrą nalewkę w domu? [Poradnik]


Przygotowanie domowej nalewki nie jest trudne – wymaga jednak pewnej dozy cierpliwości i znajomości kilku prostych kuchennych tricków. Dowiedz się, jak przygotować swoją pierwszą nalewkę.

Rodzaje nalewek domowych

Wyróżnia się co najmniej kilka rodzajów nalewek. Pierwszym z nich są najpopularniejsze owocowe, które podzielić można na słodkie i wytrawne. W Polsce najczęściej spotykane są dereniówka, pigwówka, morelówka, wiśniówka, tarninówka, jagodzianka i ratafia. Drugim typem są nalewki korzenne, jak np. imbirówka czy krambambula. Trzeci rodzaj, czyli nalewki ziołowe, mają szerokie grono amatorów, którzy dostrzegają w nich walory lecznicze – to nalewki ziołowe, przygotowywane na bazie mięty, orzechów czy mieszanek ziół jak benedyktynka. Kolejnym typem są nalewki, do których produkcji wykorzystuje się miód, czyli przede wszystkim popularny krupnik, ale także wrzosówkę. Inne nalewki, takie jak kukułka czy czekoladowa są rzadziej spotykane, ale również mają swoich miłośników.

Jak zrobić nalewkę w domu? Porady dla początkujących

Podstawą udanej nalewki są świeże i dojrzałe owoce. Z tego względu najlepiej sięgać po takie, na które aktualnie jest sezon – to samo tyczy się ziół. Te ostatnie nie mogą być zwietrzałe i nadmiernie przesuszone.

Przygotowanie nalewki zaczynamy od pozbawienia ich pestek. Szczególnie, jeśli sięgamy po wiśnie, morele i brzoskwinie, ponieważ to w tych owocach znajdują się pestki z największą ilością cyjanowodoru, który jest toksyczny dla organizmu. Wbrew popularnemu mitowi, wydrylowane owoce nie powinny być zalewane zbyt mocnym alkoholem – w przeciwnym wypadku nasz zaczyn nie odda swoich aromatów, a sama nalewka będzie po prostu smakowała… alkoholem. Najczęściej poleca się zalewać owoce spirytusem 70% lub o mniejszym stężeniu alkoholu.

Są trzy drogi do wyprodukowania domowej nalewki:

1) Zalanie owoców (ziół) alkoholem, a następnie zlanie powstałego nalewu i zasypanie zmacerowanych składników cukrem. Po uzyskaniu syropu należy go połączyć z nalewem.

2) Najpierw zasypanie owoców cukrem, a następnie zlanie powstałego w ten sposób syropu, zalanie pozostałych owoców alkoholem i połączenie jednego płynu z drugim.

3) Zasypanie owoców cukrem i zalanie ich alkoholem w tym samym czasie. Ta metoda wymaga potrząsania naczyniem, w którym znajdują się składniki.

Jak przefiltrować nalewkę w domu?

Dobrze przefiltrowana, klarowna nalewka cieszy nie tylko kubki smakowe, ale również oko – nalewki mają piękne kolory, począwszy od bursztynowych żółci, poprzez róże na karminowym rubinie skończywszy. Aby uzyskać taki efekt, należy zadbać o to, aby wszelkie zmętnienia opadły na dno naczynia, w którym produkowana jest nalewka (już po połączeniu alkoholu z syropem). W tym celu naczynie powinno stać w miejscu spokojnym, w którym nie jest w żaden sposób poruszane. Nalewkę na koniec należy odfiltrować przez lejek kuchenny wyłożony np. filtrem do kawy albo bibułką filtracyjną. Trunek przelany do butelek powinien poleżakować – od kilku miesięcy do paru lat.

Przepis na cytrynówkę dla początkujących

Pięć dużych, soczystych cytryn należy dokładnie wyszorować i sparzyć. Dwie z nich obrać tak, aby ściągnąć wyłącznie żółtą skórkę, bez białych włókien. Skórki te umieścić w słoiku i zalać 200 ml dobrej jakości wódki. Parę razy dziennie zamieszać naczyniem, a po dwóch dniach dodać do niego sok wyciśnięty ze wszystkich cytryn. Do garnka wlać szklankę wody i dosypać do niej szklankę cukru, a następnie całość zagotować, ale tylko do rozpuszczenia się cukru. Gdy powstały w ten sposób syrop wystygnie, dodać go do soku z cytryn, a następnie do naczynia dolać jeszcze 400 ml spirytusu. Po dwóch dniach zlać aromatyczną wódkę ze skórek cytrynowych i dodać powstały płyn do syropu i soku z cytryn. Cytrynówka jest gotowa po kilku dniach, ale im dłużej poleżakuje w butelkach (do których przelewamy wyłącznie przefiltrowany płyn), tym więcej smaku nabierze.

Więcej na temat domowych nalewek, czytaj na stronie Słodka Równowaga.

4/5 - (2 votes)

Jedna odpowiedź do “Jak zrobić dobrą nalewkę w domu? [Poradnik]”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *