jak pić wino

Degustacje win – jak pić wino?


Wino jest napojem, który warto pić w nieco inny sposób niż inne alkohole – bardziej uważny i świadomy, zwracając baczną uwagę nie tylko na smak, ale także inne jego cechy. To wtedy właśnie możemy je w pełni docenić i zachwycić się nim. W degustację win trzeba zaangażować trzy zmysły i powoli odkrywać, poznawać ukryte w nich sekrety. Zasady te dobrze jest znać niezależnie od tego, czy wino to dla nas pomysł na przyjemnie spędzony czas w gronie przyjaciół lub partnera, czy też wybieramy się na degustacje wina pod okiem sommeliera. Jak pić wino? Oto najważniejsze zasady.

Rodzaje win z całego świata

Chyba każdy z nas wie, że bogactwo win jest wręcz nieprzebrane. Ogólnie możemy podzielić je na wina białe, czerwone i różowe. W dodatku w każdej z tych kategorii mamy wina słodkie, półsłodkie, wytrawne i półwytrawne. Ale to jeszcze nie koniec, bowiem jego bardzo wiele odmian winorośli, a każda z nich oferuje nam zupełnie inne doświadczenia zmysłowe. Zupełnie inaczej będą smakowały wina z odmiany syrah, a inaczej malbec czy merlot – choć wszystkie są czerwone.

Aby być prawdziwym znawcą i smakoszem win, warto znać różnice między nimi i charakterystyczne cechy każdej odmiany.  Potem natomiast trzeba nauczyć się zasad prawidłowej degustacji wina nie jest to szczególnie trudne zadanie, ale wymaga staranności i cierpliwości.

degustacja wina

Etapy degustacji win

Degustacja win, jak już wspominaliśmy, angażować powinna trzy zmysły – wzrok, zapach i smak. Przebiega w trzech etapach:

  • – ocena wzrokowa,
  • – ocena zapachu,
  • – ocena smaku.

Jak się przygotować, aby degustacja win przebiegała prawidłowo? Wbrew powszechnym opiniom nie potrzebujemy szczególnie wyszukanych przyrządów czy akcesoriów – przydadzą się na pewno kieliszki, czysta woda niegazowana do płukania ust oraz biały obrus położony na stole. Sens używania białego obrusa w czasie degustacji win jest taki, że na jego tle mamy możliwość prawidłowo ocenić walory kolorystyczne trunku.

Należy również pamiętać o tym, że w czasie degustacji wina nie należy mieć w najbliższym otoczeniu źródeł bardzo intensywnych aromatów – kwiatów czy perfum. Zapachy te mogą bowiem zaburzyć prawidłową ocenę zapachu i smaku wina.

Jak oceniamy wygląd wina?

Choć może brzmieć to dziwnie – degustacja obejmuje ocenę wyglądu wina. W jej trakcie oceniamy kolor trunku, gęstość, przejrzystość, klarowność i płynność – to tak zwana suknia wina, która wiele nam może powiedzieć na jego temat. Wina z rodzaju czerwonych trudno jest określić po prostu jako „czerwone” – mamy tu całą paletę odcieni tego koloru, ale także fioletów, różu, a nawet granatu. Podobnie jest w przypadku wina białego – może mieć ono odcień słomkowy, żółty, a nawet zielonkawy.

Kiedy więc wlejemy wino do kieliszka, kręcimy nim lekko, aby płyn otoczył ścianki naczynia i obserwujemy jak spływa po nich – w ten sposób ocenimy jego gęstość. Potem możemy sprawdzić, czy jest klarowne, przejrzyste i czy ma pobłysk.

Oceniamy aromat wina

Kolejny etap to ocena zapachu wina. W zależności od szczepu winorośli, używanych w winnicy metod hodowli krzaczków, warunków atmosferyczno –  glebowych oraz czasu i przebiegu procesu produkcji i dojrzewania wina – aromaty poszczególnych rodzajów win będą się między sobą różniły. Degustacja wina będzie miała na celu zidentyfikowanie tych zapachów i określenie ich różnorodności.

W każdym winie znajdziemy całe bogactwo aromatów – różnorodnych owoców, kwiatów i przypraw. Naszym celem będzie nie tylko ich identyfikacja, ale również analiza ich intensywności, jakości i kompleksowości. Oczywiście dla osoby mniej doświadczonej pewne niuanse pozostaną nieodkryte, ale i tak dobrze jest powąchać wino i spróbować określić zawarte w nim nuty zapachowe. A kto chce opanować tę sztukę w bardziej profesjonalny sposób, może się wybrać na warsztaty z sommelierem. Świetną przygodą będzie również degustacja win dla dwojga.

Degustacja wina – ocena smaku

Ostatnim etapem degustacji wina będzie ocena jego smaku. A ten będzie równie złożony jak i aromat. Na smak wina będą miały wpływ te same czynniki – metody hodowli i proces produkcji używane w winnicy, szczepu krzaczków i warunków atmosferyczno – glebowych. W winie znajdziemy cztery podstawowe smaki – słodki, kwaśny, gorzki i słony. Słodki wynika z obecności cukrów, gliceryny i alkoholu, kwaśny z obecności w winie kwasów owocowych, gorzki dają polifenole, a słony – liczne minerały.

Jeśli jesteś dość uważny, odkryjesz tajniki wina i wyczujesz poszczególne skryte w nim smaki – na przykład czerwonych owoców (truskawki, maliny czy wiśnie), gruszek, śliwek, ananasów, pieprzu, cynamonu, kardamonu, skóry czy wanilii. Warto wiedzieć, że jest ich całe mnóstwo, a każdy rodzaj wina może ich zawierać kilkanaście lub kilkadziesiąt.

Kiedy pijemy wino na co dzień, po prostu wlewamy je do ust i połykamy. Inaczej odbywa się to, kiedy przystępujemy do prawdziwej degustacji win – należy lekko odchylić głowę w tył i wlać odrobinę (zwykle od 6 do 10 ml) płynu do ust. Teraz pokrywamy winem całą powierzchnię języka – to ważne, ponieważ w różnych jego miejscach znajdują się receptory dla poszczególnych typów smaków. Jeśli chcemy wyczuć je wszystkie, każdy fragment języka musi mieć z winem kontakt.

Co do popijania wina wodą, obowiązują dwie szkoły – pierwsza uczy, że w czasie degustacji win różnych rodzajów należy przepłukiwać usta, druga natomiast, że absolutnie nie powinno się tego robić. Zawsze jednak poleca się podgryzać wina chlebem. Inne przekąski są niewskazane ze względu na możliwość zaburzenia percepcji smaków zawartych w winach. Zrezygnuj więc z podawania serów, orzeszków, wędlin czy kiełbas – możesz je serwować po zakończeniu degustacji win.

Degustacja wina na tym etapie pozwala nam ocenić harmonijność smaków, strukturę, dojrzałość wina oraz wrażenie na finiszu – czyli ten smak, który wyczuwamy w ustach przez dłuższy czas po połknięciu. Dla osób niewprawnych oczywiście część tych cech pozostanie ukryta, niewyczuwalna. Zwykle stwierdzą one, że wino jest smaczne lub nie, gorzkie lub słodkie, cierpkie lub jedwabiste. Nie oznacza to jednak, że nawet tym osobom degustacja wina nie sprawi niekłamanej przyjemności.

Degustacja wina to wspaniały pomysł na spędzenie ciekawego, pouczającego dnia w gronie przyjaciół. Poszczególne winnice organizują inspirujące warsztaty i degustacje win, na których można poznać lokalne wina czerwone, białe i różowe . Tak czy inaczej, degustacji win powinien spróbować każdy ich miłośnik. To pozwoli w pełni poznać ich wspaniały, bogaty świat.

5/5 - (1 vote)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *