alkohol na wesele

Jaki alkohol wybrać na wesele? Przegląd najpopularniejszych polskich wódek


Wybór wódki na wesele nie jest tak łatwy, jak mogłoby się wydawać. Na rynku jest tak wiele rodzajów i marek tego typu alkoholu, że można się naprawdę pogubić. Podpowiadamy na jakie kwestie zwrócić uwagę przed zakupem. 

Co należy wiedzieć przed zakupem?

Pierwszym decydującym czynnikiem jest cena. Najpierw ustal, ile pieniędzy chcesz wydać. Po tym wybór zostanie zawężony. Każdej Młodej Parze zależy również na tym, aby wybrana wódka sprawiła przyjemność gościom weselnym. Najlepszym rozwiązaniem jest zapytać najbliższych, którą wódkę preferują i kupić tę, która zdobędzie najwięcej głosów. Jeśli nie chcesz bezpośrednio pytać swoich gości, możesz z wyprzedzeniem, na przykład na przyjęciu lub innym weselu, zwrócić uwagę, jaka wódka jest wybierana i jak goście komentują jej smak.

Ważne jest również, aby kierować się własnym doświadczeniem i preferencjami. Bywałeś już na weselach lub innych imprezach i sam wiesz, która wódka charakteryzowała się np. ostrym posmakiem lub źle na nią reagowałeś. Wybierz to, co sam uważasz za najlepsze.

Pamiętaj jednak, że niedopuszczalne jest, aby serwowana wódka była ciepła, dlatego należy przechowywać ją w chłodnym pomieszczeniu. Dobrze też, jeśli masz do dyspozycji lód, dzięki któremu butelka długo utrzyma odpowiednią temperaturę.

Wódka na wesele – jak wybrać?

Jaka jest różnica między dobrą wódką a złą wódką? Wódka to napój alkoholowy składający się tylko z dwóch składników – alkoholu etylowego i wody. Trudno ją zepsuć, jeśli oba komponenty są wysokiej jakości. Taki napój praktycznie nie ma smaku i zapachu. Inną rzeczą są podróbki wykonane z surowców niskiej jakości. Do produkcji wódki używa się alkoholu otrzymanego przez rektyfikację. W przeciwieństwie do destylatu nie zachowuje smaku i aromatu pierwotnego surowca, dlatego w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na to, jak jest rafinowana wódka, a nie z czego jest zrobiona.

Bardzo dobrym wyborem są polskie wódki – lista najpopularniejszych wykonana jest albo z mieszanki dowolnych zbóż, ziemniaków, melasy i innych produktów skrobiowych, które mogą stanowić do 60% składu, lub wyłącznie z pszenicy i żyta, lub ich mieszanki.

Ile alkoholu na wesele?

Jeśli nikt z was nie organizował wcześniej tak dużej imprezy, najczęściej nie wie, ile wódki kupić na wesele. Sprawdzona norma to 0,5 litra na osobę. Pamiętaj jednak, że jest to ogólny szablon i powinieneś dostosować go do swojego przyjęcia i preferencji gości. Jeśli wiesz, że wśród twoich bliskich będzie wielu kierowców, dzieci i kobiet w ciąży, możesz założyć, że spożycie alkohol będzie poniżej średniej. Warto jednak zaopatrzyć się w dużą ilość butelek mocnych alkoholi, aby uniknąć nieprzyjemnej i krępującej sytuacji, gdy po prostu zabraknie nam wódki.

Najpopularniejsze polskie wódki

Dużą popularnością cieszą się polskie wódki – lista najpopularniejszych, to Sobieski, Pan Tadeusz, Belweder czy Żołądkowa.

  • Sobieski. Wódka nosi imię XVII-wiecznego polskiego króla Jana III Sobieskiego. Powstaje z ziarna żyta Dankowskiego, znanego od wieków ze swojego szczególnego charakteru. W połączeniu z krystalicznie czystą wodą z oligoceńskich źródeł ten szlachetny trunek nabiera jedwabistej barwy. Następnie jest poddawana ciągłej destylacji, tworząc jedną z najczystszych i najłagodniejszych wódek. Występuje w różnych smakach, takich jak oryginalny, waniliowy, melonowy, cytrynowy, brzoskwiniowy.
  • Pan Tadeusz. Jej nazwa pochodzi od słynnej epopei narodowej „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza. Kompozycja „Pana Tadeusza” została zaprojektowana w taki sposób, aby produkt kojarzył się z dobrą, staropolską wódką. Należy do grupy luksusowych wódek czystych wytwarzanych z wyselekcjonowanych ziaren żyta, łączy wieloletnią tradycję z nowoczesnym procesem rektyfikacji spirytusu. Oba te czynniki zapewniają najwyższą jakość produktu.
  • Belweder. Najwyższej jakości pełnoziarnista wódka o subtelnej słodyczy i gładkim, czystym wyglądzie, destylowana 4 razy, aby podkreślić pełnię charakteru. To wódka, która łączy w sobie ponad 600 lat doświadczenia w produkcji wódki. Belweder bierze swoją nazwę od polskiego pałacu prezydenckiego znajdującego się w stolicy.

Materiał zewnętrzny

5/5 - (1 vote)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *