Leczenie alkoholizmu

Leczenie alkoholizmu w prywatnym ośrodku – czy to opłaca?


Z każdym rokiem w Polsce rośnie liczba osób uzależnionych, które wymagają natychmiastowej pomocy specjalistycznej. Czas oczekiwania do państwowych ośrodków rehabilitacyjnych może trwać nawet 2 lata. Ludzie coraz częściej wybierają prywatne ośrodki leczenia uzależnień. Ceny takich ośrodków mogą być różne w zależności od wielu czynników. Koszty prywatnej rehabilitacji w Polsce przedstawimy w artykule.

Jakie są najlepsze sposoby radzenia sobie z uzależnieniem od alkoholu?

Jak można rozpoznać uzależnienie od alkoholu? Alkoholizm odnosi się do dysfunkcyjnego wzorca zachowań, który prowadzi do utraty kontroli nad spożywaniem alkoholu. Kiedy tak się dzieje, alkohol staje się główną strukturą życia osoby uzależnionej. Osoba nadużywająca alkoholu: 

– nie pamięta o ważnych obowiązkach (rodzina, praca),

– spożywa alkohol aby stłumić emocje i stres w życiu codziennym,

– zmniejsza objawy nadmiernego picia i kolejnym piciem (tzw. zapijanie kaca),

– patologiczne kłamie i oszukuje najbliższe otoczenie (ukrywanie lub usprawiedliwianie picia, w celu zaspokojenia głodu alkoholowego, 

– rosnące poczucie winy („kac moralny”), narastające zażenowanie i ocena najbliższego otoczenia, sąsiadów, znajomych.

Prywatne ośrodki leczenia uzależnień – warto stawiać na sprawdzone placówki

Każda terapia uzależnień, która przynosi konkretne efekty, powinna być rozpoczęta jak najszybciej. Należy mieć jednak na uwadze fakt, że nie każde leczenie uzależnień, czy to w przypadku narkomanii, alkoholizmu czy innych rodzajów uzależnień, musi przynieść pozytywne efekty. 

Ośrodek leczenia uzależnień, który ma dobrą opinię, zrobi wszystko, aby tak się stało. Można również polegać na państwowym systemie opieki zdrowotnej, ale prywatne ośrodki leczenia są lepszym wyborem, ponieważ można w nich uzyskać pomoc dla swojego uzależnienia. Rzetelnych ośrodków leczenia można szukać konsultując się z zaufanymi lekarzami, swoimi znajomymi lub szukając w internecie takich placówek. W sieci możemy również znaleźć solidny ranking ośrodków terapii.

Niezwykle istotne jest kompleksowe podejście do leczenia uzależnień. Niezbędne jest, aby osoba dotknięta chorobą była chętna do przejścia takiej terapii. W leczeniu uzależnień ważne jest:

– indywidualne podejście do choroby, 

– terapia psychologiczna,

– farmakoterapia.

Jaki jest koszt prywatnych ośrodków odwykowych?

Ciężko jest udzielić jednoznacznej odpowiedzi jak wygląda  cennik leczenia alkoholizmu w prywatnym ośrodku. Tego typu usługi kosztują zazwyczaj od kilkuset do wielu tysięcy złotych w zależności od czasu ich trwania.

Detoks trwający kilka dni kosztuje od 2 do 4 tysięcy złotych. Detoks nie polega na oczyszczeniu organizmu. Nie jest to pełna kuracja. To tylko pierwszy krok w procesie zdrowienia. Połączenie terapii psychologicznej i leczenia może przynieść najlepsze rezultaty. Zaleca się, aby pacjenci otrzymywali odwyk w zamkniętym ośrodku przez 4 do 6 tygodni w zależności od poziomu uzależnienia. Wyższe koszty związane są z dłuższym pobytem.

Decydując się na ośrodek leczenia uzależnień, długość pobytu jest tylko jednym z czynników wpływających na koszty. W cennikach uwzględnia się rodzaj pokoju, który wybiera się na pobyt. Za sześciotygodniowy pobyt zapłacimy średnio od 14 000 do 20 000 złotych, jeśli wybierzemy pokój jednoosobowy. Pokój dwu- lub trzyosobowy jest nieco droższy.

W przypadku alkoholizmu wymagane jest długotrwałe leczenie. Wiąże się to z postanowieniami pacjenta i stałą determinacją w przestrzeganiu zaleceń terapeutycznych.

Uzależniony od walki ma łatwy dostęp do alkoholu, wymyka się zaprzeczeniom i iluzjom, co pozwala mu przekroczyć niewidzialną granicę, za którą kryje się śmierć i zwyrodnienie.

Materiał zewnętrzny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *