kieliszek do koktajlu

Jaki kieliszek dobrać do koktajlu – podpowiadamy!


Odpowiednie łączenie różnych rodzajów alkoholów z pasującymi do nich dodatkami, takimi jak soki, syropy, czy nawet owoce, to prawdziwa sztuka. Profesjonalni barmani poświęcają sporo czasu na nieustającą naukę nowych umiejętności, dzięki którym będą mogli serwować jeszcze lepsze i ciekawsze drinki. Każda osoba związana z tworzeniem koktajli, zarówno hobbystycznie, jak i zawodowo, wie, że ich wygląd i odpowiednie podanie mają ogromny wpływ na całokształt serwowanego drinka. Jednym z najważniejszych elementów jest wybór pasującego do trunku kieliszka koktajlowego. Niezależnie od tego, czy jesteś początkującym barmanem, czy chcesz, aby serwowane przez Ciebie drinki na domówce, zrobiły wrażenie na gościach, wiedza o dobieraniu szkła do trunku z pewnością Ci się przyda. Sprawdź, czym się kierować podczas wybierania kieliszka do stworzonego drinka.

Dlaczego odpowiednie kieliszki koktajlowe mają znaczenie?

Podczas zamawiania różnego rodzaju koktajli czy alkoholi w barze, z pewnością zwróciłeś uwagę na to, że są one podawane w odmiennych typach szkła. Dlaczego stosowana jest taka praktyka? Przede wszystkim z tego powodu, że kieliszek koktajlowy, w którym serwowany jest drink, ma niemałe znaczenie dla smaku trunku. Źle dobrane szkło barmańskie może wpłynąć negatywnie na sposób rozchodzenia się aromatu oraz temperaturę pitego koktajlu. Właśnie dlatego jednym z podstawowych zagadnień omawianych podczas szkoleń barmańskich jest dobór kieliszków do tworzonego napoju.

Podawanie drinka w dopasowanym szkle wpływa również na wrażenia wizualne. Serwowanie koktajlu w efektownym i designerskim kieliszku z pewnością zrobi ogromne wrażenie na Twoich gościach, którzy dodatkowo poczują się wyjątkowo zaopiekowani.

Najpopularniejsze rodzaje szkła barmańskiego

Istnieje kilka rodzajów kieliszków koktajlowych, w które warto zaopatrzyć swój barek. To uniwersalne szkło przydające się przy każdej okazji – podczas imprezy, czy zwykłego spotkania ze znajomymi. W jakie dokładnie rodzaje kieliszków powinieneś zainwestować?

Kieliszki do wina

Kieliszki dedykowane do serwowania wina to absolutna klasyka. Podanie tego trunku w odpowiednim szkle wpływa na jego aromat oraz temperaturę. Kieliszki do wina charakteryzują się cienką i długą nóżką oraz szeroką czaszą. Podłużny element służy do trzymania naczynia, dzięki czemu część z płynem nie jest ogrzewana przez ciepło dłoni. Najważniejsza różnica pomiędzy szkłem do wina czerwonego a wina białego? Kieliszki do podawania drugiego z wymienionych rodzajów są nieco smuklejsze i mniejsze od szkła dedykowanego dla wina czerwonego. Warto wiedzieć, że kieliszki tego typu napełniamy do ⅔ objętości czaszy.

Kieliszki koktajlowe

Kolorowe koktajle to efektowny punkt każdej imprezy. Jeśli jesteś fanem tego typu trunków i wiesz, że Twoi znajomi z pewnością docenią estetyczne podanie ich ulubionych drinków, warto kupić kilka różnych rodzajów kieliszków koktajlowych. Najpopularniejsze są szkła służące do serwowania drinków z whiskey, ginem oraz tequili. Ich dokładny wygląd możesz dopasować do swoich preferencji wizualnych, jednak warto postawić na szkło wysokiej jakości. Tego typu produkty znajdziesz w wielu sklepach internetowych oraz stacjonarnych. Zakupy w fizycznym punkcie sprzedaży mają tę zaletę, że zawsze doradzi Ci doświadczona osoba, która w nim pracuje. 

Kieliszki do szampana

Szampan to jeden z najczęściej wybieranych rodzajów alkoholu do wznoszenia toastów. Idealnie sprawdzi się na imprezy związane z uroczystościami i ważnymi wydarzeniami w życiu. Dlatego każdy domowy barek powinien składać się z zestawu kieliszków do szampana. Szkło służące do serwowania tego rodzaju alkoholu wyróżnia się strzelistym designem. Nóżka jest zdecydowanie krótsza niż w przypadku kieliszków do wina, jednak nadal chroni trunek przed zmianą temperatury. Z kolei czasza w szkle, dedykowanym do podawania szampana, swoim wyglądem przypomina walec i cechuje się niewielką średnicą. Kieliszki do tego typu alkoholu prezentują niezwykle elegancko i delikatnie.

5/5 - (1 vote)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *