zawartość alkoholu

Ile procent ma: wódka, whiskey, piwo, wino, gin?


Napoje alkoholowe są urozmaiceniem niejednej uroczystości – urodziny, imieniny, jubileusz, spotkanie z przyjaciółmi. Czasem towarzyszą nam i bez konkretnej okazji. W końcu kto nie pokusi się o kieliszek ulubionego wina po wyczerpującym dniu w pracy? Czy też szklaneczki orzeźwiającego piwa w upalny dzień? No właśnie. Na rynku dostępny jest naprawdę szeroki wybór trunków alkoholowych wszelkiego typu. Butelka butelce nierówna, nie tylko pod względem wyglądu, smaku czy aromatu, ale również pod względem procentowej zawartości alkoholu. Zastanawiałeś się kiedyś, ile procent alkoholu ma twój ulubiony alkohol? Poniżej znajdziesz odpowiedź, ile procent alkoholu możesz spodziewać się w poszczególnych napojach.

Ile procent alkoholu jest w czystej wódce?

Wódka czysta to trunek wytwarzany ze spirytusu rektyfikowanego zbożowego (jęczmiennego, żytniego, pszenicznego, rzadziej ziemniaczanego) rozcieńczonego wodą w odpowiedniej proporcji.

Minimalna zawartość procentowa alkoholu w wódce powinna wynosić 37,5%, najczęściej możemy spotkać trunki o zawartości alkoholu 40%.

ile procent ma czysta wódka

Ile procent alkoholu jest w wódce smakowej?

Wódka smakowa to nic innego jak czysta wódka wyprodukowana ze spirytusu rektyfikowanego, wzbogacona o zagęszczone soki oraz aromaty owocowe. Alkohole smakowe, dzięki swojemu delikatniejszemu smaku oraz ciekawym aromatom zdobywają coraz liczniejsze grono konsumentów. Ich procentowa zawartość alkoholu przeważnie jest nieco niższa niż w przypadku czystej wódki. Najczęściej waha się w granicach 28, a 30% jednakże zdarzają się egzemplarze o zawartości alkoholu 40%.

ile procent ma wódka smakowa

Ile procent alkoholu znajdziemy w whisky?

Jednym z trunków alkoholowych zbierające coraz większe grono fanów jest whisky. Coraz częściej, zamiast czystej wódki w kieliszku sięgamy po whisky z colą i lodem. Również ten segment rynku posiada szeroką ofertę w swojej sprzedaży. Czym jest whisky? Podobnie jak wódka powstaje z zacieru zbożowego, a następnie przechowuje się go drewnianych beczkach (najczęściej dębowych). Minimalna procentowa zawartość alkoholu w whisky to 40%. Najczęściej jednak spotykamy trunki posiadające między 43-46% alkoholu. Na rynku możemy spotkać również egzemplarze, których zawartość alkoholu sięga nawet do 88%!

ile procent ma whisky

Ile procent alkoholu znajdziemy w winie?

Wina, jedne z najpopularniejszych napojów alkoholowych, po które częściej sięgają kobiety. Produkuje się je poprzez fermentację moszczu winogronowego. Powstaje z odmian winogron dojrzewających w najróżniejszych częściach świata. Wybór win jest ogromny. Rynek oferuje nam wina czerwone, różowe oraz białe o różnym stopniu słodkości (wytrawne, półwytrawne, półsłodkie, słodkie). Ze względu na procentową zawartość alkoholu wina możemy podzielić na dwie kategorie: wina stołowe o zawartości alkoholu w granicach 9-15% oraz wina wzmacniane posiadające między 17-22% alkoholu. 

ile procent ma wino

Ile procent alkoholu skrywa w sobie piwo?

Piwo to z kolei numer jeden sprzedaży napojów alkoholowych latem. W końcu, jeśli mowa o napojach procentowych, nic tak nie ugasi pragnienia, jak zimne piwo. Proces produkcji polega na fermentacji brzeczki piwnej otrzymywanej ze słodu jęczmiennego oraz chmielu. Segment piwny cały czas się rozwija, z roku na rok posiadamy coraz większy wybór piw. Z bardzo dużym zainteresowaniem został przyjęty rynek piw smakowych oraz kraftowych. Osoby, którym nie odpowiada smak tradycyjnego piwa, chętnie sięgają po wszelkiego rodzaju odmiany smakowe. W przypadku piwa procentowa zawartość alkoholu najczęściej graniczy między 2 do 6%. 

ile procent ma piwo

Ile procent ma gin?

Fajną letnią alternatywą na orzeźwienie są również drinki. Bardzo często do drinków wykorzystuje się gin, np. klasyczny gin z tonikiem. Jego produkcja odbywa się poprzez destylacje jagód jałowca. Ile procent alkoholu znajdziemy w ginie? Najczęściej gin posiada między 35-40% alkoholu. 

ile procent ma gin

Napoje bezalkoholowe – ile mają procent?

Coraz prężniej rozrasta się również rynek napojów bezalkoholowych. W wersji „zero” możemy spotkać już nie tylko piwa smakowe. Również wiele piw zwykłych, cydrów, win, gotowych drinków, a nawet whisky są dostępne w wersji 0%. Czy oby na pewno napoje bezalkoholowe nie posiadają w swoim składzie ani grama alkoholu? Otóż jeżeli na opakowaniu widnieje napis „bezalkoholowe”, istnieje możliwość, że napój w rzeczywistości może posiadać śladowe ilości alkoholu (do 0,5%). Szczególną uwagę na rzeczywistą zawartość alkoholu w tego typu napojach powinny kobiety w ciąży oraz osoby chcące kierować pojazdem. Z kolei w przypadku, kiedy na opakowaniu widnieje informacja, iż jest to napój bezalkoholowy 0,0% w tego typu produkcie, nie powinniśmy obawiać się alkoholu. 

ile procent ma piwo bezalkoholowe

Podsumowując

Rynek alkoholowy jest ogromny, w dodatku nieustannie rozrasta się, oferując coraz to bardziej innowacyjne odkrycia alkoholowe i nie tylko. Powyżej przedstawiliśmy tylko niektóre z najczęściej wybieranych napojów alkoholowych (oraz bezalkoholowych ☺). Zapewne w tak bogatej ofercie każdy z Was znajdzie coś dla siebie!  

4.5/5 - (4 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *