tequila

Tequila – jak pić? Ile kosztuje?


Tequila to trunek, kojarzący się najczęściej z bohaterami amerykańskich filmów, którzy ze specyficznie skwaszoną miną zagryzają wcześniej wypitego shota limonką. Jednak prawdziwe korzenie tequili oraz sposób ich konsumowania nieco różnią się od tego, jak przedstawiają to amerykańskie produkcje.

Naprawdę warto spróbować tego meksykańskiego specjału. Jednak zanim skusimy się na degustację, należy dowiedzieć się, jak wygląda tradycyjny sposób serwowania tequili, w czym ją konsumować, aby w pełni poczuć aromat tego meksykańskiego smaku. 

Tequila historia jej powstania

O powstaniu tequili krąży ciekawa aztecka legenda. Opowiada ona o bogini płodności, na której to grobie wyrosła roślina agawy, z której nektar mogli pić tylko wybrani. Nazwano go pulque. Napój ten zawierał mniejszą ilość alkoholu niżeli współczesna tequila. Wzrost procentów w trunku zainicjowali Hiszpanie, którzy to w procesie destylacji stworzyli mocniejszy od poprzednika – mezcal. Jego produkcja rozpoczęła się od 1600 roku niedaleko meksykańskiego miasta – Tequila. Dopiero w XIX wieku produkowany wcześniej mezcal przekształcono na znaną do dziś tequile. Aktualnie prawdziwa tequila produkowana jest właśnie w tym rejonie, tylko i wyłącznie z serc agawy o odmianie „tequilana weber azul” charakteryzującą się błękitną barwą. 

Początkowo napój posiada jedynie 7 procent zawartości alkoholu. Tak naprawdę dopiero w procesie destylacji zawartość alkoholu wzrasta nawet do 50 procent! Ostatnim z etapów produkcji jest leżakowanie w drewnianych beczkach mające na celu nadanie tequili odpowiedniego smaku oraz aromatu.

agawa

Rodzaje tequili

Tequile możemy podzielić ze względu na kilka kategorii. Główny podział to procentowa zawartość soku z niebieskiej agawy obecna w trunku. W związku z tym wyznacznikiem tequile dzielimy na: 

  • tequila mixto (mieszana) – opcja bardziej ekonomiczna, co najmniej w 51 procentach składa się z soku z agawy, pozostałe składniki to cukier trzcinowy, w przypadku tequili mixto możemy wyróżnić dwie odmiany:
  • blanco odmiana srebrna bądź biała, rozlewana do butelek najczęściej bezpośrednio po destylacji, najpóźniej do dwóch miesięcy po tym procesie,
  • joven jest to tak zwana złota odmiana tequili, wzbogacona o dodatki smakowe oraz barwniki, często mieszana z droższą odmianą.
  • tequila 100% agave opcja droższa, wyższej jakości, powstająca wyłącznie z niebieskiego soku z agawy oraz destylowana tylko i wyłącznie na terenie meksykańskich destylarni, stuprocentową tequilę możemy podzielić poniższe podkategorie:
  • blanco – czysta odmiana tequili, zawartość alkoholu wynosi między 38, a 40 procent. W wyjątkowych odmianach zdarzają się trunki o zawartości alkoholu nawet do 55 procent, jej aromat jest bardzo charakterystyczny,
  • resposado złocisty kolor i charakterystyczny drewniany posmak tequila zawdzięcza kilkumiesięcznemu leżakowaniu w dębowych beczkach (między 2, a 11 miesięcy),
  • anejo bogaty smak pełen aromatów oraz złocista barwa jest zasługą co najmniej rocznego leżakowania w dębowych beczkach,
  • extra anejo – najdroższa, a zarazem najwyższej jakości odmiana tequili, posiada mahoniową barwę dzięki leżakowaniu przez okres co najmniej 3 lat w dębowych beczkach. 

Tequila jak pić tequile?

Przejdźmy teraz do sposobu konsumowania tequili. Co ciekawe, w zależności od jej odmiany, „rytuał” konsumpcji jest nieco inny. Odmiany najwyższej jakości (m.in. anejo oraz extra anejo) spożywa się w wysokich, wąskich kieliszkach (kształtem przypominające te do koniaku), wyłącznie w czystej postaci delektując się jej zapachem i aromatem. Stworzono nawet specjalne szkło (przez firmę Riedel) przeznaczone do konsumpcji tequili. 

Pozostałe odmiany tego trunku można spożywać w czystej postaci, w specjalnych wąskich kieliszkach zwanych caballito, jak i w formie drinków.

Sam sposób konsumpcji tequili również jest nieco inny niż tradycyjnych shotów. Czystą tequilę pije się w towarzystwie limonki oraz soli. Opuszek palca wskazującego moczymy w soku z limonki, następnie posypujemy szczyptą soli. Zlizujemy przyprawę z palca, po czym wypijamy shota. Po wszystkim zagryzamy limonką.

Drugim znanym sposobem (w przypadku odmiany gold) jest połączenie jej z pomarańczą oraz cynamonem. Szczyptę cynamonu umieszczamy na dłoni między kciukiem a palcem wskazującym. Następnie zlizujemy z dłoni cynamon, wypijamy shota, a na koniec zagryzamy kawałkiem pomarańczy.

jak pić tequile

Drinki z tequili

Meksykańska „gwiazda” jest również niezastąpionym składnikiem wielu popularnych drinków. Kto nie słyszał o słynnej margaricie czy tequili sunrise? 

Drinki na bazie tequili doskonale sprawdzają się w kontrastowych połączeniach smakowych. Tequila idealnie skomponuje się w połączeniu ze smakiem ostrym, słonym oraz słodkim. Do najpopularniejszych drinków na bazie tequili można zaliczyć m.in.:

  • margaritę mieszkanka tequili, likieru pomarańczowego oraz soku z limonki, podaje się ją w specjalnym kieliszku, w klasycznej wersji posiada bardzo wytrawny oraz kwaśny smak, brzeg kieliszka okleja się solą, istnieje również wiele słodszych odpowiedników smakowych, w słodszej wersji brzegi kieliszka moczy się w cukrze,
  • tequila sunrise – jest to połączenie tequili, soku pomarańczowego, grenadyny oraz lodu, zawartość alkoholi w drinku wynosi około 9%, specyficznego smaku nadaje mu grenadyna (syrop z owocu granatu), jest to drink nawiązujący do wschodu słońca, lekko kwaskowy, rześki w smaku, co ciekawe nazwą drinka zatytułowano piosenkę zespołu Eagles oraz film (z 1988 roku) z udziałem Michelle Pfeiffer oraz Melem Gibsonem w rolach głównych!

Tequila jaka cena?

Przedział cenowy tequili jest bardzo rozległy. Głównymi aspektami wpływającymi na cenę trunku są:

  • czas leżakowania,
  • zawartość soku z niebieskiej agawy.

Im dłuższy czas leżakowania oraz większa zawartość samej agawy, tym więcej musimy przeznaczyć na zakup tequili. Zakres cenowy rozpoczyna się od 50 zł, a kończy na nawet 700 zł za butelkę o pojemności 0,7 litra. Warto wypatrywać pojawiających się promocji, aby kupić alkohol w korzystnej cenie. 

ceny tequili

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *