Domowy likier kminkowy przepis

Likier kminkowy – jak zrobić?


Dla fanów smaków ziołowych mamy coś idealnego! Jest to coraz bardziej popularny likier kminkowy. Jest kilka rodzajów tego trunku na rynku, ale na spokojnie można zrobić likier kminkowy w swoim domu. Poniżej znajdziesz przepis oraz wszystkie informacje na temat tego likieru.

Alasz, Kummel, Akvavit – rodzaje likierów kminkowych

Alasz to najmłodszy z likierów dostępnych na rynku z wymienionych powyżej. Datuje się jego powstanie na rok 1823 w miejscowości Allash. Nazwa tego likieru pochodzi właśnie od miejscowości powstania. Jest to miasto leżące na Łotwie w okolicach Rygi. Likier ten w szybki sposób stał się popularny w Europie Środkowej. Likier to nie tylko mix alkoholu z kminkiem ale również pojawiają się tam inne przyprawy, migdały i skórka z pomarańczy.

Tak jak już wspomnieliśmy wyżej, na rynku jest kilka rodzajów likieru kminkowego, które różnią się od siebie.

Kolejnym likierem kminkowym jest Kummel. To dosyć stara kminkówka, która powstała na terenie Niderlandów w XVI wieku. Ten likier stworzył jeden z najbardziej znanych producentów alkoholi, czyli Lucas Bols.
Kummel powstaje po pomieszaniu alkoholu (wódki lub spirytusu ze zbóż lub ziemniaków) z różnymi ziołami. Oczywiście dominującym smakiem jest smak i zapach kminku.

Ostatnim najbardziej popularnym alkoholem kminkowym jest Akvavit. To alkohol pochodzący ze Skandynawii. Jednak w każdym skandynawskim kraju produkcja działa trochę inaczej. Alkohol różny się wtedy smakiem dominującym i mieszanką ziół i owoców. Oczywiście używany jest alkohol zbożowy lub ziemniaczany a reszta składu zależy od państwa. W Norwegii likier leżakuje przez dłuższy czas w dębowych beczkach. Dania zaś wykonuje destylację alkoholu z połączeniem bursztynu. W Akvavit to mieszanka alkoholu z anyżem, koprem, kardamonem, skórą z cytrusów i dużą ilością kminku.

sposób podania likieru kminkowego

Jak zrobić domowy likier kminkowy? – składniki

Bez problemu można zrobić taki likier w swoim domu i sprawdzić czy będzie to naszym ulubionym trunkiem. Wszystko możemy wykonać w domu, korzystając ze składników, które znajdziemy bez problemu w większości sklepów.

Składniki:

  • Spirytus – 1 l
  • Woda – 1 l
  • Cukier – 1 kg
  • Kminek – 3/4 szklanki
  • Migdały – 6 szt
  • Anyż – 2 szt
  • kardamon – 1 ziarnko
  • Skórka pomarańczy – z całej pomarańczy.

Zobacz również: Jak zrobić nalewkę porzeczkową?

Przepis na likier kminkowy – robimy domowy Alasz

Produkcję likieru kminkowego zaczynamy od rozgniecenia ziół w moździerzu. Jednocześnie możemy już w garnku przygotować wodę z cukrem, które gotujemy. Gdy woda się ugotuje dodajemy przyprawy oraz startą skórę pomarańczową – gotujemy około 20 minut na małym ogniu. Całość odstawiamy do wystygnięcia.

Gdy mieszanka wystygnie wlewamy do niej spirytus i całość przelewamy do dużego słoja, który odstawiamy w ciemnie, chłodne miejsce na minimum 2 tygodnie.

Po tym czasie przecedzamy trunek przez gazę, aby w środku nie zostały żadne cząstki ziół i przelewamy całość do czystych, wyparzonych butelek.
W tych butelkach likier powinien leżakować jeszcze przez minimum miesiąc, aby zaszła całkowita maceracja likieru.

Jak pić i podawać likier kminkowy?

Jak każdy likier, powinniśmy pić go w odpowiednim szkle. Jakie szkło do jakiego alkoholu? W tym wypadku używamy szerokiego kieliszka na nóżce, aby dokładnie czuć smak trunku. Likier jest bardzo aromatyczny i może być też gorzki i ostry w smaku więc pije się go powoli, małymi łyczkami.

Jest świetnym dodatkiem do słodkich drinków, a także pasuje do herbaty, kawy czy gorącej czekolady na chłodniejsze, zimowe dni.

5/5 - (1 vote)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *