kieliszki do wina czerwonego

Jakie szkło do jakiego alkoholu?


Czy często zastanawiasz się, jakich kieliszków do wina użyć? W jakiej szklance przyrządzić konkretny drink? Czy bardziej praktyczne są wysokie czy niskie szklanki? Liczba szklanek i kieliszków na rynku może przytłoczyć, podobnie jak ich mnogość zastosowań. Szklane naczynia są niezbędnym elementem wyposażenia każdego domu, dlatego w dzisiejszym artykule podpowiadamy, jakie szkło wybrać do jakiego alkoholu.

Kieliszki do wina – od czego zależy wybór?

Zacznijmy od szkła do wina, ponieważ kieliszki stanowią podstawowe wyposażenie każdego domowego barku. Każdy rodzaj wina powinien być podawany w inny sposób, ponieważ właśnie wtedy mogą uwolnić się wszystkie aromaty. Część osób nie wie, że wino białe i czerwone podaje się w zupełnie różnych lampkach! Zanim jednak przejdziemy do szczegółów, zacznijmy od podstawowych informacji. Otóż, kieliszki do wina powinny być wykonane z przezroczystego szkła, by barwa trunku była dokładnie widoczna, a pojemność naczynia musi być odpowiednio duża, by z łatwością zamieszać wino i wydobyć jego aromat.

Kieliszki do wina czerwonego

Kieliszki do czerwonego wina są duże i posiadają pękatą czaszę w kształcie tulipana, która zwęża się ku górze. Duża powierzchnia kieliszka sprawia, że trunek ma większy kontakt z powietrzem, co pozwala na uwalnianie się aromatów i złagodzenie smaku.

Kieliszki do wina białego

Kieliszki do białego wina są mniejsze, smuklejsze i mają znacznie dłuższą nóżkę. Białe wino nie wymaga tak dużego kontaktu z powietrzem jak wino czerwone, stąd różnica w kształcie.

Szklanki do whisky

Jakie szkło do jakiego alkoholu

Jedną z bardziej charakterystycznych szklanek do alkoholu jest szklanka do whisky. Większość z nas kojarzy spożywanie tego alkoholu z filmów, a whisky podawana jest tam w szklankach o przysadzistej budowie z grubym dnem. To właśnie wyróżnia szklanki do whisky – są one niewielkie, bo mają około 200 ml pojemności i mają kształt walca. Taka budowa pozwala oddawać whisky swój zapach i w pełni cieszyć się jego różnorodnością.

Wysokie szklanki do drinków

Alkohole łączone z innymi napojami podawane w wysokiej szklance to tzw. long drinki. Wśród nich można rozróżnić np. Mojito, Sex on the Beach czy Cuba Libre. Wysokie szklanki do tych drinków są długie i wąskie, mają około 300 ml pojemności i wykonane są z grubszego, przezroczystego szkła, dzięki czemu można podziwiać warstwy drinka lub owoce, które się w nim znajdują. Grube szkło daje odporność na np. ubijanie owoców czy mięty, dlatego gdy postanowisz serwować własnoręcznie robione Mojito, nie musisz martwić się o trwałość tego typu szklanek.

Niskie szklanki do drinków

W szklankach niskich, w przeciwieństwie do wysokich, podaje się alkohol, który w ogóle nie jest rozcieńczany lub stanowi większą część drinka i może być wypity jednym łykiem jak np. Krwawa Mary czy Martini. Tego typu szklanki również wykonane są z grubszego szkła i mają pojemność około 150-200 ml. Grube szkło zapobiega zbyt szybkiemu ogrzewaniu się drinka, a więc jeśli właśnie tego typu drinki spożywasz ze swoimi znajomymi najczęściej, to zdecydowanie warto pokusić się o zakup takich szklanek.

Jakie szkło do alkoholu? Podsumowanie

Jak widać, wybór szklanek wcale nie należy do najprostszych decyzji, dlatego warto dokładnie przemyśleć, które z nich okażą się najbardziej praktyczne do użytku podczas spotkań z przyjaciółmi czy na wieczorne odprężenie. Jeśli poszukujesz oryginalnych kieliszków czy szklanek do alkoholu, sprawdź ofertę marki La Rochere, która dostępna jest w asortymencie sklepu internetowego Home and Passion.

5/5 - (2 votes)

Jedna odpowiedź do “Jakie szkło do jakiego alkoholu?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *