jak podawać kolorowe drinki

Jak podawać kolorowe drinki?


Nasze kuchenne szafki są po brzegi wypełnione różnego rodzaju szklankami. Każda ze szklanek ma różne zastosowanie i nie inaczej jest w przypadku szklanki do drinków. Niezależnie od tego, czy jesteś miłośnikiem koktajli czy nierozcieńczonych alkoholi, znajdziesz kieliszek, który spełni oczekiwania. Sprawdź poniższy przewodnik, w którym podpowiadamy jak podawać drinki i jakie szklanki wybrać.

Z czego powinny być wykonane szklanki do drinków?

Czy podczas uzupełniania domowego baru warto zwrócić uwagę z czego są wykonane szklanki do drinków? Wszystko zależy od tego, co chcesz serwować. Oczywiście szkło koktajlowe to najczęściej wybierany materiał. Materiały takie jak cyna czy miedź są powszechnie wykorzystywane do izolowania schłodzonych napojów. Niektórzy serwują drinki w akrylowych naczyniach ze względu na ich niską cenę i trwałość, co ma duże znaczenie podczas organizowania przyjęć np. na zewnątrz. Czy warto inwestować w różne rodzaje kieliszków? Jeśli chcesz zwiększyć doznania związane z piciem drinków i uwydatnić aromaty oraz smaki, to tak – dobrze jest wyposażyć się w kilka różnych rodzajów szklanek. 

Style kieliszków koktajlowych

Oprócz samego picia, szklanki do drinków poprawiają atmosferę, rozpoczynają rozmowę i ogólnie ożywiają towarzystwo. Bez względu na preferowaną estetykę, łatwo znaleźć styl kieliszka, który będzie pasować do danego wydarzenia. Klasyczne szklanki do drinków pasują na oficjalne uroczystości, a te w jasnych kolorach i motywami doskonale nadają się na spotkanie z przyjaciółmi. Tak czy inaczej, posiadanie kilku kieliszków koktajlowych zapewnia lepszą widoczność podczas przyjmowania gości. 

szklanki do kolorowych drinków

Jakie szklanki do jakich drinków?

Czas na najważniejszą część tego przewodnika, czyli przedstawienie kilku szklanek do drinków dla różnych koktajli! 

Szklanki highball 

Wysokie szklanki highball to najbardziej klasyczny kształt szklanki i serwuje się w niej drinki typu long drink, czyli alkohole rozcieńczane o pojemności od 200 do 350 mililitrów. W szklance tej podaje się rum z colą, gin z tonikiem, ale też Krwawą Mary i Cuba Libre. 

Szklanki lowball

Tego temu szkło jest krótszą wersją poprzednika i często wykorzystywane są do serwowania alkoholi takich jak whisky. Dzięki szerokiej i solidnej podstawie kieliszki lowball idealnie wydobędą aromat alkoholu, a grube dno zapobiegnie szybkiemu ogrzewaniu się zawartości szklanki. 

Szklanki hurricane 

Charakterystyczna gruszkowata krzywizna tego szkła z pewnością przykuje wzrok każdego. W szklankach typu hurricane glass, które posiadają krótką nóżkę, a kształtem przypominają właśnie gruszkę lub tulipana, podaje się drinki Pina Colada oraz Hurricane. Rozszerzająca się czasza szklanki pozwala uwalniać się aromatom, których w kolorowych, owocowych drinkach nie brakuje! 

Kieliszki do martini

Kieliszki do martini to zdecydowanie jedno z najbardziej popularnych rodzajów szkła. Posiadają one rozszerzającą się ku górze czaszę, opierającą się na długiej i cienkiej nóżce, by zapobiegać przenoszeniu ciepła. Szerokie rondo wzmacnia aromat trunku, a stromo nachylone ścianki zapobiegają rozdzielaniu się składników i pomagają podeprzeć dodatki umieszczone na wykałaczkach. 

Dobra wiadomość jest taka, że nie potrzebujesz wszystkich szklanek, by przyrządzić świetne drinki w domu. Większość przepisów sugeruje szklankę, ale nie jest ona wymagana. Przykładowo, jeśli nie pijesz zbyt często martini w zupełności, jako zamiennik wystarczy kieliszek do wina lub staromodna szklanka (np. z kolekcji Lyonnais, francuskiej marki La Rochere dostępnej w sklepie HP). Jeśli zależy Ci na efektownej ekspozycji drinków, warto dokładnie dobrać szklanki do domowego barku. Pamiętaj jednak, że czasem wystarczy odrobina kreatywności, by równie dobrze podawać drinki. 

5/5 - (1 vote)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *