rodzaje koniaku

Z lodem czy bez? Oto, jak pić koniak okiem pracownika sklepu z alkoholami


Koniak to alkohol najbardziej kojarzony z luksusem i prestiżem. Wyobrażamy go sobie nalewanego z kryształowej karafki i sączonego w akompaniamencie dymu z cygar. Jednak mimo że jest to bardzo popularny trunek, nadal często nie wiemy, jak go podawać, jak i z czym pić. Opowiemy sobie więc o nim oraz odpowiemy na pytanie między innymi, czy pić go z lodem, czy może bez.

O koniaku

Jest to alkohol pochodzący z Francji z okolic miejscowości Cognac. Wytwarza się go z najlepszych winogron. Do produkcji używa się jedynie trzech odmian białych winogron, które zbiera się raz w roku w październiku. Po zakończonym procesie leżakowania alkohol ten najczęściej rozcieńcza się do równych 40%, choć oczywiście istnieją też inne rodzaje koniaku, które mają nieco mniej alkoholu.

Jak wygląda produkcja tego alkoholu?

Alkohol powstały z fermentacji winogron destyluje się dwa razy w alembikach szarantejskich. Następnie powstały spirytus rozlewa się do dębowych beczek, gdzie dojrzewa i łagodnieje. Ten pochodzący z Francji trunek na początku jest kwaśny i bardzo nieprzyjemny do picia. Z każdym rokiem jednak jego smak staje się bardziej złożony, delikatny i przystępny dla naszego podniebienia.

Kieliszki do koniaku

Mitem jest, że koniak należy pić z niskich, pękatych kieliszków, a alkohol ogrzewać w dłoniach. Kieliszki do koniaku powinny być niewielkiej pojemności, ich czarka zwężać się ku górze, a nóżka być delikatnie wydłużona” – dowiadujemy się ze wpisu na stronie Krest.pl – https://krest.pl/pl/koniak. Takie szkło zapewni nam świetne doznania zapachowe. Bo koniak nie tylko musi smakować, ale i pachnieć.

Z lodem czy bez?

Nie jest rekomendowane, by dodawać lód do koniaku, jeśli naprawdę chcesz go zdegustować. Lód „znieczula” nasz język i obniża wrażliwość receptorów smakowych na nim się znajdujących. Nie poczujemy więc pełnego smaku naszego trunku, a to mija się z celem. Możemy natomiast dodać do kieliszka kilka kropel wody, to często nawet zintensyfikuje smak trunku.

Cognac w towarzystwie

Lodu możemy jednak w drinkach i koktajlach z dodatkiem koniaku. Wtedy relacja tego francuskiego alkoholu z lodem przedstawia się bowiem inaczej. Często dodaje się do niego gazowaną wodę i cytrynę lub sok owocowy. Taki drink wtedy podajemy w kieliszku z grubym dnem, a nie w takim o tulipanowym kształcie i z nóżką.

Rodzaje koniaku

Istnieją trzy podstawowe rodzaje tego bursztynowego alkoholu. Rozróżnia się je na podstawie tego, jak długo trunek przeleżał w beczce. V.S. to najmłodszy z rodzajów – oznacza on alkohol, który starzony był przynajmniej dwa lata. S.O.P. z kolei to taki, który w beczce spędził minimum cztery lata, a jeżeli trwało to powyżej dziesięciu lat, to na butelce odnajdziemy skrót X.O.

Koniak na prezent

Ten typ alkoholu to idealny pomysł na podarunek, szczególnie dla konesera trunków starzonych. Jest on postrzegany jako luksusowy prezent z klasą. Ze względu na swój prestiż nada się świetnie również jako prezent w sytuacji biznesowej, kiedy szczególnie zależy nam, by pokazać się z jak najlepszej strony. Zadbajmy również o to, by trunek znajdował się w cieszącym oko opakowaniu.

Koniak – sklep

Jeden z popularniejszych trunków to zdecydowanie właśnie koniak. Dobry sklep z alkoholami na pewno będzie posiadał szeroki wybór butelek o różnym wieku, różnych markach, cenie, a także opakowaniu. Jeśli potrzebujesz pomocy przy wybraniu konkretnego koniaku, najlepiej wybierz się do sklepu stacjonarnego i poproś o pomoc pracownika. 

Materiał zewnętrzny

5/5 - (1 vote)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *