Rum - co to jest?

Rum – co to jest? Rodzaje i cena


Słynny trunek piratów z Karaibów, dla którego niektórzy mogliby zabić! Co to takiego jest ten Rum, że się nim tak zachwycano? Dla niektórych Rum jest podobnym trunkiem do Whisky czy Brandy. Jednak są to różne alkohole, wytwarzane z różnych produktów. Więc z czego zrobiony jest Rum, o tym dowiesz się z tego wpisu.

Rum – co to jest?

Rum to wysokoprocentowy alkohol wytwarzany z sfermentowanego soku, melasy z trzciny cukrowej. Produkowany jest on najczęściej w Ameryce Południowej, zachodniej Afryce oraz Indonezji. Jeżeli chodzi o Europę, to produkcję rumu można znaleźć na Wyspach Kanaryjskich.
Sok z trzciny czy melasa musi przejść fermentację, do które używa się drożdży i wody. Następnie ten alkohol przechodzi proces destylacji. Niektórzy mówią, że Rum powinien leżakować minimum rok. Niektóre odmiany Rumu leżakują w dębowych beczkach, ma to wpływ na barwę trunku. Im dłużej dojrzewa, tym bardziej intensywna jest barwa alkoholu. Można spotkać również bezbarwny rum, jest on jak najbardziej poprawny. Ten rodzaj alkoholu leżakuje w pojemnikach wykonanych ze stali nierdzewnej.

Rum od początku był alkoholem piratów, rabusiów i złodziei. Historia mówi, że na wyspie Barbados zaczęły się pierwsze produkcje Rumu. W tamtych czasach był to tani trunek, dlatego najniższa grupa społeczna się niem raczyła. Alkohol ten zaczęto też próbować stworzyć w Europie z buraków cukrowych, jednak sama nazwa Rum przeznaczona jest tylko i wyłącznie dla alkoholu pozyskiwanego z soku z trzciny cukrowej.

rum

Rodzaje Rumu

Rum dzieli się na różne rodzaje ze względu na kolor i długość leżakowania.

  • Biały lub Srebrny – o lekkim, słodkim smaku, który używany jest głównie do koktajli.
  • Złoty/ Bursztynowy – ten trunek swój kolor oraz aromat zawdzięcza dębowym beczkom.
  • Ciemny lub Czarny – to złoty rum, który poprzez długie leżakowanie w drewnianych beczkach ciemnieje.
  • Aromatyzowany / Spiced – do trunku dodawane są różne aromaty np.: pomarańczowy czy kokosowy, jak w przypadku Malibu.
  • OVERPROOF – trunki o wysokiej zawartości alkoholu, przewyższają 40% a są w granicach nawet 70% – 80%.

Cena Rumu. Ile zapłacimy w takich sklepach jak Biedronka czy Lidl?

rum Bacardi

Jak każdy alkohol, ceny Rumu się różną czasem o bardzo duże sumy. Jednak w polskich sklepach znajdziemy trunki o dobrej jakości, z dobrą ceną. Rum dostępny jest w takich sklepach jak Lidl, Biedronka, Tesco, Auchan i wiele innych większych sklepów. Jednym z najbardziej popularnych Rumów w Polsce jest marka Bacardi. Jednak znajdują się też inne marki tych trunków. Ceny za butelkę zaczynają się od około 50 zł. Górnej granicy za ten alkohol nie ma.

W dyskontach spożywczych można znaleźć jeszcze takie marki jak Havana, Captain Morgan i wiele innych. Różne trunki można znaleźć również w sklepach internetowych z alkoholem, a osobiście polecamy, przy wycieczkach za granicę, degustować lokalny trunek. Polecamy Rum z Jamajki.

4.6/5 - (8 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *