Kim jest sommelier

Kim właściwie jest sommelier?


Sommelier. Dziwna nazwa. Nietrudno zauważyć, że nie pochodzi z języka polskiego. Na szczęście od jakiegoś czasu sommelier znajduje się już na oficjalnej liście zawodów i nikt nie może powiedzieć, że jest to jakiś pasjonat czy inny hobbysta. Jest to specjalista, coraz częściej wysokiej klasy, bo po prostu dla innych nie ma miejsca na polskim niewielkim rynku wina. Sommelier jest bowiem przede wszystkim specjalistą od wina. Co to oznacza w praktyce jego pracy?

Jakie wino do restauracji?

Najważniejszym zadaniem sommeliera w restauracji jest zawsze przygotowanie karty win i dbanie o to, by piwniczka wina lokalu była odpowiednio wypełniona. Może się to wydawać zadaniem niespecjalnie skomplikowanym, ponieważ na pytanie jakie wino do restauracji sprowadzić, nie ma jednej prawidłowej odpowiedzi. Istnieje tutaj gradacja, przez co należy rozumieć, że możliwe jest stworzenie trochę lepszej karty win lub trochę gorszej karty win. Zadaniem sommeliera jest to, by karta była możliwie jak najlepsza, a osiągnięcie tego celu okazuje się wyjątkowo trudne.

Dlaczego? Spowodowane jest to przede wszystkim faktem, iż wino musi być zarówno komplementarne wobec posiłków i musi też samo w sobie stanowić wartość w restauracji. Gdyby istniała możliwość dokonywania całkowicie dowolnych wyborów, nie byłoby to jeszcze takie złe, ale jedna restauracja nie będzie współpracowała z połową setki pośredników. Pierwszym krokiem w pracy sommeliera jest nierzadko uruchomienie swoich kontaktów tak, by nawiązać współpracę z odpowiednimi podmiotami, które będą w stanie zaoferować odpowiednie produkty.

Kelner od wina

Sommelierzy nierzadko spotykają się z bardzo krzywdzącym określeniem ich pracy. Mianuje się ich kelnerami od wina, co może być zabawne, ale redukuje cały proces odpowiedniego dobierania wina do jego samego przyniesienia do stolika. Sommelier może to zrobić, ale czasami jego praca ogranicza się do działań wyłącznie zakulisowych. Jest to znakomity sposób na wykorzystanie jego kwalifikacji, ponieważ sommelier musi się przede wszystkim odnosić do tego, co restauracja oferuje w swoim głównym menu.

Wbrew pozorom, sommelier nie odpowiada wyłącznie za wina. Najczęściej do grona jego obowiązków dochodzą także wszystkie inne napoje podawane w lokalu, w tym kawa, herbata oraz nawet woda mineralna. Celem takiego holistycznego podejścia jest stworzenie kompletnego doświadczenia dla wszystkich gości restauracji tak, by smaki im oferowane komponowały się w dobrze przemyślaną całość, a nie tylko zbiór pomniejszych przygód.

5/5 - (1 vote)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *